TÜDEF uyardı: Katalogla tatil satışlarına kanmayın

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, katalog ve sinevizyon üzerinden yapılan devre tatil satışlarının vatandaşları mağdur ettiğini söyledi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, katalog ve sinevizyon üzerinden yapılan devre tatil satışlarının vatandaşları mağdur ettiğini söyledi. Bu yolla tatil satın alan çok sayıda vatandaşın mağdur olduğunu belirten Yılmaz, Bursa Tüketici Mahkemesi’nin vatandaşı yanıltan bir şirketi haksız bularak cezalandırdığını bildirdi.
    Devre tatil satışlarıyla ilgili yaşanan mağduriyetlerle ilgili basın toplantısı düzenleyen Sıtkı Yılmaz, kent merkezlerinde, işlek cadde ve meydanlarında yapılan anketler sonucunda bir haftalık tatil vaadiyle insanların kandırıldığını savundu.
    Vatandaşların bu anketler aracılığıyla ücretsiz tatil yörelerine davet edildiğini kaydeden Yılmaz, şunları söyledi: “Bu daveti bir tatil fırsatı olarak değerlendirmek isteyen tüketici, 12-25 bin TL bir devre tatil sözleşmesi ile evine dönmektedir. Tanıtımın yapıldığı ortamın cazibesinden kurtulan tüketici, imzaladığı sözleşmenin altından kalkamayacağının ve yapılan tanıtımların güven vermediğinin farkına vardığında soluğu tüketici derneklerinde almaktadır. Her şeyden önce tüketici; sözleşmenin her iki tarafça imzalanmasından itibaren 10 günlük süre içinde hiçbir sebep göstermeksizin ve hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ‘cayma hakkını’ kullanabileceğinin altını çizmek istiyorum. Ayrıca bu süre içinde sağlayıcı, devre tatil sözleşmesine konu mal ve hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim adı altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan bir belge vermesini isteyemez.”
    Hukuka aykırı yapılan satışlar sebebiyle yargıya müracaat eden tüketicilerin haklı bulunduğunu ifade eden TÜDEF Başkanı Yılmaz, şöyle devam etti: “2010 yılında hukuka aykırı yapılan devre tatil satışları yargıdan dönmüştür. Tüketici Mahkemesi’ne başvuran tüketicilerimiz davalarında haklı bulunmuşlardır. Bursa Tüketici Mahkemesi gerekçeli kararında ‘İşyeri gibi satış mekânı dışında yapılan devre tatil sözleşmesi kapıdan satış hükmündedir. Kapıdan satış sözleşmelerinde, sözleşmeden ayrı olarak tüketiciye ‘cayma belgesi’ verilmemesi veya tüketicinin tesisten yararlanmaması halinde davacı her zaman sözleşmeden dönebileceğine’ hükmetmiştir.
    “Tüketiciye bir haftalık tatil vaadiyle, hukuka aykırı satılan devre tatil satışları yargıdan dönmüştür.” diyen Yılmaz, tüketicinin sahipsiz ve savunmasız olmadığını tekrar hizmet sağlayıcılara hatırlatmak istediklerini kaydetti.
    Tüketici derneklerinin usule aykırı yapılan devre tatil satışlarının takipçisi olacağını vurgulayan Yılmaz, vatandaşların bu konuyla ilgili yaşadıkları anlaşmazlıklarda tüketici derneklerini arayarak hukuki destek alabileceklerini sözlerine ekledi.