Tuğba’nın ailesi perişan

Cezaevine giren ünlü mankenin ailesi perişan oldu. Tuğba'ya cezaevinde makyaj dahi yasak!

Cezaevine giren Tuğba Özay, koğuştaki ilk gecesinde sürekli ağladı. Uykusuz ve ağlama krizleriyle geçen ilk gecenin ardından kahvaltı verilen Özay, ağzına lokma koymadı. Gözaltına alındığı perşembeden sonraki ilk banyosunu cumartesi sabahı hamamda infaz koruma memurlarının uzaktan takibi altında yaptı.

Kantinden gelen şampuan ve sabunla yıkanıp, avukatının gönderdiği temiz kıyafetini giyen Özay, kalacağı memurlar koğuşu olarak bilinen D koğuşuna götürüldü. 280 kişilik kapasitesine rağmen 400 civarında tutuklu ve mahkûmun bulunduğu Paşakapısı’nda ünlü manken cumartesi ve pazar günlerini yeni hayatına alışmakla geçirdi.

ÇAMAŞIR KONTROLÜ
Tuğba Özay’ın yaşayacağı en büyük zorluklardan birisi de kıyafet kısıtlaması. Belirli sayıda iç çamaşırı, bir mahkeme kıyafeti bulunacak. Bu kıyafet infaz koruma memurlarının üniformasıyla aynı olmasın diye lacivert, askerlerinkiyle aynı olmasın diye yeşil olmayacak. Yine birer adet eşofman takımı, gündelik kıyafet, terlik, ayakkabı ve spor ayakkabı izni var. Özay cezaevinde kirlenen çamaşırlarını ya kendi yıkayacak ya da listeden düşürterek dışarı gönderecek, yerine yeni eşya alabilecek.

HAFTADA 200 YTL
Tuğba’nın cezaevinde haftalık harcama limiti 200 YTL. Hırsızlık olaylarına karşı parayı taşıyamayacak. Harcamaları kâğıt üzerinde hesaplanacak. Eski bir av köşkü olan Paşakapısı Cezaevi’nde zor fiziki şartlara rağmen yemekler kendi mutfağında pişiriliyor. İsteyen beyaz peynir, bal, reçelle de karnını doyuruyor. Cezaevine dışarıdan yiyecekiçecek sokulması ancak doğum günü gibi özel zamanlarda mümkün.

KOZMETİK YASAK
Paşakapısı’nda Özay’ın kaldığı koğuşun hemen yanındaki bölümün alt katında bir hamam var. Kapasitesi küçük olduğu için belirli bir düzen içinde faydalanılıyor. Cezaevi şartlarında kozmetik ürünlere izin verilmiyor. Ancak alerjisi, cilt rahatsızlığı olanlar, doktor izin verirse alabiliyor. Tuğba Özay artık her gün revirden içeceği hapı alacak. Yeşil reçeteli ilaca ihtiyaç duyarsa Bakırköy ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kelepçeli olarak götürülecek.

BABASI EVİ TERKETTİ

Tuğba Özay hapiste, ailesi dışarda perişan oldu. Özay’ın anne ve babası çok zor günler geçiriyor.

Özay’ın öğretmen olan annesi kızının masum olduğuna inanıyor. İşte anne Duygu Özay’ın yorumu:

BASİT BİR AŞK KURBANI OLDU
“Kızım basit bir aşk kurbanı oldu. Şov yapıyorlar” diyen Duygu Özay, şöyle devam etti: “Biz bu günleri atlatacağız. Kızım o mekânın insanı değil. Özgürlüğüne kavuşmalı. Çünkü basit bir aşk kurbanını başka şekillerde yorumlamanın gereği yok. Kızımın sonuna kadar arkasındayım.”

BABA EVİ TERKETTİ
“Eşim olayı duyduğu andan itibaren tek kelime etmedi. Benimle dahi konuşmadı. Çok üzgün. Cuma günü de evden çıkıp gitti. Yalnız kalmak istedi.”

GÖRÜŞ SAATİNİ KAÇIRDI
Kızını görmek için dün İstanbul’a gelen anne Özay, saat 17.00’den önce Paşakapısı Cezaevi’nde olamadığı için Tuğba Özay ile görüşemedi. Normal görüş günü Salı olmasına karşın Duygu Özay bugün bir kez daha kızını görmek için cezaevine gideceğini, eşinin de bugün İstanbul’da olacağını söyledi.