Tugla ve kiremit fabrikalari dogalgaza hazirlaniyor

ÇORUM - Kömür ile çalisan tugla ve kiremit fabrikalari, dogalgaz kullanmak için çalismalarini sürdürüyor.

Her geçen gün yeni bir ilin dogalgazla tanismasiyla birlikte fabrikalarda, maliyeti düsürmek ve daha temiz yakit kullanmak için dogalgaza yöneliyor. Dogalgaz kullaniminin yayginlastigi Çorum’da da, toprak sanayiciler kömür kullanimindan dogalgaza geçmek için arayislarini sürdürüyor. ÇORUMSIAD Konferans Salonu’nda bir araya gelen toprak sanayiciler, Kocaeli’de yakma sistemleri sektöründe faaliyet gösteren Keramik Makine Sanayi Ticaret Limited Sirketi ile Alman Bernntechnik Riedelseimer firmasi yetkilileri tarafindan dogalgazla çalisan firinlar hakkinda bilgilendirildi. Toprak Sanayicileri Kooperatifi’nin organizasyonuyla düzenlenen seminere Çorum, Tosya, Erba, Sorgun ve Osmancik’ta faaliyet gösteren çok sayida tugla ve kiremit üreticisi katildi.

Seminerde konusan Keramik Makine Sanayi Ticaret Limited Sirketi Genel Müdürü Cem Büyükcingil, büyük çogunlugu kömürle üretim yapan toprak sanayi sektörünün AB normlari, kaliteli üretim ve çevre sartlari açisindan dogalgaza geçmesinin kaçinilmaz oldugunu söyledi. Çorum’da tugla ve kiremit üreticilerinin dogalgaza geçmesini saglamak amaciyla ortakligini yaptiklari Alman firmasinin yetkilileri ile birlikte dogalgazli firin yakma sistemlerini tanitmaya geldiklerini belirten Büyükcingil, “Kömürün çevreye olan zararini sona erdirmek, kapasite artisi saglamak ve kaliteyi en üst seviyeye çikarmak için sektörün mutlaka dogalgaza geçmesi gerekiyor. Bu sayede insaat sektörü daha kaliteli tugla ve kiremit kullanacaktir” dedi.

Firma olarak dogalgazli firin sistemini daha önce Tekirdag’da kurduklarini vurgulayan Büyükcingil, dogalgazla yapilan üretimin Çorum’un kiremit ve tugla imajina büyük katki saglayacagina inandigini kaydetti. Türkiye disinda Suriye, Kazakistan, Özbekistan, Nahçivan, Azerbaycan ve Romanya’daki isletmelerin dogalgaza geçtigini de ifade eden Cem Büyükcingil, fabrikanin kapasitesine göre bir isletmenin dogalgaz dönüsüm maaliyetinin 70-100 bin Euro arasinda degistigini söyledi. Dogalgazla çalisan firinlara iliskin sinevizyon esliginde teknik bilgilerin verildigi seminerin sonunda katilimcilarin sorulari cevaplandirildi.