TÜKÇEV Başkanı Aslan:Atık eğitimine ilk apartman görevlilerinden başlamalı

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı(TÜKÇEV) Başkanı Beyhan Aslan, şehirlerde atıkların toplanmasına apartman görevlilerinden başlatılması gerektiğini bildirdi.

Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı(TÜKÇEV) Başkanı Beyhan Aslan, şehirlerde atıkların toplanmasına apartman görevlilerinden başlatılması gerektiğini bildirdi.
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu’nun Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Side beldesi Sueno Hotel’de Gıda Kongresi’ne katılan TÜKÇEV, açtığı stantla çevrenin korunmasına yönelik bilgilendirme yaptı.
Başkan Aslan, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin gelişmiş ülkelere oranla çevrecilik, atık yönetimi ve geri dönüşüm konusunda adeta emeklemede olduğunu söyledi.
Her atığın çöp olmadığı bilincinin toplumda yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Aslan, bu bağlamda anne ve babalara, öğretmenlere, çevre gönüllülerine ve toplumu bilinçlendirme adına çevre mühendislerine sorumluluk düştüğümü kaydetti.
Çevre temizliğine ilk önce herkesin kendi evinin önünü süpürerek başlaması gerektiğini altını çizen Aslan, bu sebeple atık toplama eğitimine ilk önce apartman görevlilerinden başlanılmasının aciliyet arz ettiğini ifade etti.
Aslan, Türkiye’de 1 milyon çevre gönüllüsünün bulunduğunu 75 milyon ülke insanının kirlettiğini 1 milyon insanın temizlemesini beklemenin insafsızlık olacağını söyledi. Aslan sözlerini şöyle tamamladı:”Para kazanmayan hiç bir sektörün gelişmesi mümkün değildir. Atık sektörüde çok büyük kazanımları olan bir sektördür. Kendimizi aldatmayalım.Bu sektör içinde bulunan şirket, kurum ve kuruluşlar para kazanmadığı sürece bir yere varamaz. Bunun için devlet, bu alanda faaliyet yürüten kuruluşları, Avrupa Birliği(AB) ülkelerinde olduğu gibi daha çok desteklemelidir. Şu anda bazı destekler var ama bunlar dolaylı destekler. Asıl olarak vergi indiriminde, enerjide ve istihdamda direk teşvikler getirilmeki. Ayrıca milli servetin çöpe gitmemesi için eğitim şart. Bu sebeble atıkların toplanması eğitimine apartman görevlilerinden başlamalıyız. ”
Aslan, doğayı ve çevreyi koruma etkinliklerinin devam ettiğini söyledi. Bu bağlamda ‘Bir kalem, bir ağaç’ kampanyasının devam ettiğini belirten Aslan, hediye ettikleri çevreci kalemler içinde karaçam tohumu bulunduğunu, hazırladıkları kalemin doğada çözünen bioplastik hammaddeli geri dönüşüme uygun olduğunu kaydetti.