Tüketiciler Günü nedeniyle halka broşür dağıtıldı

Dünya Tüketiciler Günü nedeniyle Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Erzurum Şubesi Başkanı Gamze İspirli ve Başkan Yardımcısı Ayfer Kayacı, halka tüketiciyi bilinçlendirme broşürü dağıttı.

Tüketiciyi Koruma Derneği Erzurum Şubesi Başkanı Gamze İspirli, düzenlediği basın toplantısında Erzurum’da en çok karşılaşılan tüketici sorunlarına değindi. Son günlerde doğalgaz firmasının tutumlarıyla ilgili şikayetler aldıkların belirten Başkan İspirli, “Erzurum’da tüketici bilinci yeterli düzeyde değil. Erzurum’da ki doğal gaz firması monopol firma olmanın avantajlarını dezavantaja çevirmemelidir. Konuyla ilgili ödemeler sadece bir bankaya yapılıyor ve doğalgaz ile maliyetler oldukça yüksek. Doğal konusunda denetimlere ağrılık verilmelidir. Tüketici saatlerlerce bankada kuyruk bekliyor. Alım gücünün oldukça düşük olduğu bir kentte fiyatların yüksek olması ve giderlerin artması önemli sorunlar içerisinde yer alıyor” dedi.

Bu arada, kradi kartları konusuna da değinen İspirli, bazı bankaların işportacı mantığı ile hareket ettiğini söyledi. Kredi kartı mağdurlarının yeni düzenlemeden yararlanmak ve bilgi sahibi olmak isteyenlerin tüketiciler derneğine başvurabileceklerini ifade etti.

Bilinçli tüketimin kaliteli üretimi artıracağını belirten İspirli, “Kapıdan satışlarda; tüketici eğer bir haftalık süreyi geçirmemiş ise malı geri iade edilebilir. Hatalı olsun veya olmasın kapıdan satışların tamamında cayma bildirim belgesi olmalıdır. Bu konuda bir haftalık sürenin de geçirilmemesi gerekiyor. Mecbur kalmadıkça kapıdan satış şeklini tercih edilmemeli ve sözleşme dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Ayıplı mallarda bir aylık süre içerisinde malın geri iade hakkı vardır. Ayıbın tüketicinin kendi hatasından kaynaklanıyor olmaması da gerekiyor. Bu konuda ilgili mercilerin verdiği kararlarda bilir kişiler inceleme yapıyorlar. Hizmet alımlarında da bir aylık süre içerisinde itiraz etme hakkı vardır. Ayıplı mal ve hizmetlerin bir aylık süre içerisinde geri iade edilme hakkı söz konusu ifade bu manada kanuna aykırılık taşıyor. Alışveriş merkezlerinde ki bir diğer konuda kasa ve raf fiyatlarının uyuşmaması konusunda yaşanıyor, kasa ve raf fiyatları uyuşmadığında düşük fiyat üzerinde alışveriş yapılmalıdır. Tüketici mutlaka alışverişlerinde fiş ve fatura istemeli, piyasa araştırması yapmalıdır” şeklinde konuştu.

GARANTİ BELGESİ ASGARİ 2 YILDIR

Garanti belgesi ile ilgili sorunlara de değinen TÜKODER Erzurum Şubesi Başkanı Gamze İspirli, garanti belgesi süresinin asgari iki yıl olduğunu hatırlatarak, bu süre içerisinde arızalanan malı tüketicinin ücretsiz olarak onartma hakkına sahip olduğunu bildirdi. Arızanın sık sık tekrarlanması halinde ise ürünün yenisi ile değiştirilebileceğini hatırlatan İspirli, şöyle dedi: “Görüldüğü gibi tüketici kanunu tüketiciye bir çok hak veriyor. Önemli olan bu hakların bilinmesi ve uygulanmasıdır. Kalitenin artması için tüketici oto kontrol mekanizması oluşturmalıdır. Tüketim kavramı bir toplumun refah seviyesini de ortaya koyan en önemli olgulardan birisi, mesleğimiz ne olursa olsun hepimiz bir tüketiciyiz ve kanunun bize geniş yetkiler verdiğinin bilincinde olmalıyız. Tüketiciler hakları ihlal edildiğinde ve mağdur duruma düştüklerinde derneğimize başvurabilirler.”