Tüketiciler Günü’nde öğrenciler bilgilendirildi

Mardin Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri, 'Dünya Tüketiciler Günü' dolayısıyla il merkezi ve ilçelerde ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilere tüketici hakları konulu eğitim vermeye başladı

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Musa Öztürk, yaptığı açıklamada, ‘Dünya Tüketiciler Günü’ nedeniyle il merkezinde ve ilçelerdeki lise öğrencilerini tüketici hakları konusunda bilgilendirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Ulaştığımız her öğrencinin ailesini bu alanda bilgilendireceğine inanıyoruz. Bilinçli bir tüketici olmak, neyi nasıl almamızı öğrenmek, aldığımız tüketim maddelerinin arızalı ya da gizli kusurlu çıkması durumunda ne yapmamız gerektiğini bilmemiz gerekir. Tüketici olarak haklarımızı iyi bilirsek, üreticiler daha kaliteli ürün üretmek mecburiyetinde kalır” dedi.

Tüketici hakları konusunda vatandaşın daha duyarlı olmasını beklediklerini ifade eden Öztürk, ilçelerde yapmış oldukları denetimlerde olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi. Dönem içinde 100 tüketici şikâyeti aldıklarını sözlerine ekleyen Öztürk, “Bize müracaat eden ve kusurlu mal aldığını beyan eden vatandaşlarımızın şikâyetlerini değerlendirerek sonuca ulaşıyoruz. Vatandaşlarımız şikâyetlerini 175 nolu telefona da yapabilirler. Daha sağlıklı ürün için vatandaşlarımızın kusur gördükleri ma vel ürünler için il ve ilçelerde tüketici sorunları hakem heyetlerine şikâyette bulunmaları gerekmektedir” diye konuştu.

Kızıltepe ilçesinde Anadolu Lisesi öğrencileriyle ‘Tüketici Hakları’ konusunda yapılan bilgilendirme toplantısına öğrenciler büyük ilgi gösterdi.