Tüketiciler haksızlığı artık sineye çekmiyor

Türkiye'de tüketici şikayetleri 2005 yılında 253 bin 409'a ulaştı.

Krizle başlayan ekonomik dönüşüm sürecinde tüketici de baştan aşağı değişti. ‘Tüketici Hakları Yasası’nı da arkasına alan yeni nesil tüketici, artık hakkını sonuna kadar arıyor. Tüketicileri Koruma Derneklerine yapılan başvurular bunun en büyük kanıtı. Türkiye’de tüketici şikayetleri 2004 yılında 170 bin civarında iken, bu rakam 2005 yılında 253 bin 409’a ulaştı. Bu şikayetlerin 200 bine yakını tüketici derneklerine, 53 bini ise il ve ilçe merkezlerindeki hakem heyetleri ile Sanayi ve Ticaret il müdürlüklerindeki şikayet masalarıne yapıldı.

Tüketiciler, şikayetlerini daha çok tüketici derneklerine iletiyor. Bunun da en büyük sebebi, derneklerin, şikayetleri sadece almakla değil vatandaşa çözüm önerileri konusunda çeşitli bilgiler vermesi ve yol göstermesi olarak gösteriliyor. İl Sanayi ve Ticaret Müdürlükleri ise oluşturdukları bir ması ile sadece vatandaşın şikayetlerini dinliyor ve ilgili yerlere aktararak aracı rolu oynuyor. Tüketici derneklerinin yanısıra Tüketici Yasası çerçevesinde devreye giren İl Hakem Heyetleri de tüketiciler için en önemli başvuru merkezi haline geldi. Tüketicilerin yüzde 20’ye yakını şikayetlerini bu hakem heyetlerine aktarıyor.

Tüketicinin giderek bilinçlendiğini söyleyen TÜKDER Genel Başkanı Fikri Karagöz, yoğun başvurular nedeniyle çalışanların çoğunluğunun sadece tüketici şikayetleriyle görevlendirildiğini belirterek, “Yine de şikayetlere yetişmekte güçlük çekiyoruz” dedi.

MÜŞTERİ HER ZAMAN HAKLIDIR

Vatandaşın bu noktaya gelinmesinde yaptıkları çalışmaların yanısıra tüketici dernekleri, basının ilgisi ve tüketiciyi koruma merkezli yasanın da büyük etkisi olduğuna işaret eden Karagöz, “Ayıplı mal ve hizmet eskiden de vardı. Yeni olan, tüketicinin hakkına her geçen gün daha fazla sahip çıkması” diye konuştu. Hak aramada işsizlik başta olmak üzere yaşanan ekonomik sıkıntıların da etkili olduğuna işaret eden Karagöz, insanların eskisi kadar kolay para kazanamadıklarını, bu nedenle harcadıkları paranın karşılığını almak istediklerini anlattı.

Tüketici şikayetlerinin ne şekilde sonuçlandırıldığı konusunda bilgi veren Karagöz, şikayetlerin büyük bir bölümünün il ve ilçe hakem heyetlerinde değerlendirildiğini, bir bölümünün de mahkeme sürecinde sonuçlandığını kaydetti. Şikayetlerin yüzde 90’ının tüketicilerin lehine, yüzde 10’unun da satıcı lehine sonuçlandığını dile getiren Karagöz, 2005’te sonuçlandırılan toplam 33 bin 409 şikayetin 30 bin 85’inde tüketicinin, 3 bin 24’ünde ise satıcının haklı olduğunun görüldüğünü kaydetti.

KAMPANYALARA DİKKAT

Şikayetlerin büyük bölümünün ayıplı mal ve hizmet ile taksitli kampanyalara ilişkin olduğunun altını çizen Karagöz, şöyle dedi: “Bir zamanlar çok can yakan, bu nedenle ilk sırada yer alan cep telefonu ve kapıdan satışlar konusu artık geri planlarda kalmaya başladı. Toplam tüketici şikayetleri arasında 20 bin 191 ile ayıplı mal ve hizmetler ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise 10 bin 198 adetle taksitli kampanyalar var. Bu da krizle birlikte artan taksitli kampanlara dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor.”

Tüketici derneklerinin bulunduğu yerlerde vatandaşlarda tüketicinin her geçen gün daha fazla geliştiğinin ortaya çıktığını anlatan Karagöz, “Bu dernekler sadece rutin işler değil vatandaşlara eğitici proğramlar yapıyor. Bunun karşılığındada bilinci tüketeci ortaya çıkıyor” dedi.