‘Tüketiciler kobay şeklinde kullanılıyor’

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Turhan Çakar, "Yıllardır Türkiye'deki tüketiciler kobay şeklinde kullanılıyor" dedi.

TÜDEF Genel Başkanı Turhan Çakar yaptığı basın toplantısında, gelir dağılımı bozukluğu, fakirlik ve açlık sınırında yaşayan tüketicilerin nüfusun ciddi bir kesimini kapsamasının alım gücünü düşürmesine ve satın alınan mal ve hizmetlerin düşük kalitede olmasına dikkat çekti.

Türkiye’de yaşanan temel ve güncel tüketici sorunlarına değinen Çakar, temel mal ve hizmetlerin çok pahalı olduğuna OECD ve AB ülkelerindeki en yüksek dolaylı vergi oranlarına sahip olunduğunu belirtti. Sağlık, eğitim gibi temel kamusal hizmet alanlarında kalitenin giderek düştüğünü ve okulların resmi formalite olarak algılanıp eğitimin özel dersane ve okullara kaydırıldığını belirten Çakar eğitimde fırsat eşitliğinin yok edildiğine işaret etti.

Çakar; gıda maddelerinin belli bir kısmının güvenli ve sağlıklı olmadığını belirterek, “Yoksulluk merdiven altı gıda üretimini körüklemektedir. Gümrüklerde bilerek yaratılan zafiyetler kontrolsüz ithal gıda girişini arttırmaktadır” dedi.

Güvenli olmayan ürünlerin firma ve marka adı verilerek kamuoyuna açıklanmasının tüketicinin güvenliğini ve sağlığını tehdit ettiğini belirten Çakar, “Tüketicinin korunması hakkındaki kanun devre dışı bırakılmak istenmektedir. Hem yargıtay kararlarına hem de kanuna aykırı kararlar verilerek tüketiciler mağdur ediliyor” şeklinde konuştu.

Çakar, hakem heyetlerinde yaşanan sorunlarla ilgili olarak şunları söyledi: “Tüketici heyetlerinin yeterli eğitimden geçirilmemesi, verilen mevzuat eğitiminin yasanın tekrarlanmasından öteye gitmememesi, tüketici hakem heyetlerindeki kimi görevlilerin tüketici örgütlerini rakip görmeleri tüketiciler arasında tedirginlik yaratılmasına neden olmaktadır.”