Tükiye ilk kez bu yil misir ithal edemedi.

DIYARBAKIR - Tarim ve Köyisleri Bakani Mehdi Eker, AK Parti hükümetinin uyguladigi tarim politikalari sayesinde Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu yil Türkiye'nin misir ithal etmedigini söyledi.

Tarim ve Köyisleri Bakani Eker, Ramazan Bayrami için bulundugu memleketi Diyarbakir’da muhabirimize özel açiklamalarda bulundu. “Türkiye’nin bir tarim politikasi yok” elestirisine geçen yila kadar katildigini dile getiren Bakan Eker, “Artik Türkiye’nin bir tarim politikasi var. Tarim çerçeve kanunu hazirladik. Tarim stratejisi belgesi yeni kanun çerçevesinde çizildi. 2006-2010 yili arasindaki tarim strateji belgesi çikti. Bu belgede tüm tarim ürünlerinin fiyati, ne kadar ekilecegi, ne kadar desteklenecegi var. Bundan sonra böyle olacak.” dedi.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu yil tane misir ithal etmediklerini anlatan Bakan Eker, Türkiye’nin misir konusunda artik kendi kendisine yeten ülkelerden biri olduguna dikkat çekerek, “Bu seneye kadar Türkiye her yil 1 buçuk 2 milyon ton misir ithal ederdik. Geçen sene verdigimiz prim ve desteklemelerle çiftçi misira yöneldi. Türkiye bu sene misir konusunda kendi kendine yeterli hale geldi. Tarihimizde ilk kez disardan tane misir almadik. Misir dünyada 110 Ykrs satilirken, biz 260 Ykrs fiyat verdik. Bize gelen ne kadar mal varsa aliyoruz. Bu yil simdiye kadar 300 bin tonun üzerinde misir aldik. Misir üretiminde oldugu gibi üreticisinin cebine giren parada da artis var.” bilgisini verdi.

‘PAMUK STRATEJIK BIR ÜRÜN, DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEGIZ’

Pamuk hem yag ve hem de tekstilin maddesi oldugu için Türkiye için stratejik bir ürün oldugunun altini çizen Tarim Bakani Eker, dünyada son iki yilda pamuk fiyatlari düsmesine ragmen Türkiye’de üretimin arttigini vurguladi. Bu yil 940 bin top pamuk beklediklerini ifade eden Eker, “Pamuk üretiminde azalma oldugu saniliyor. Ancak bazi bölgelerde misira yönelme olurken diger bölgelerde pamuga kayma var. Geçen yil 925 bin ton pamuk aldik. Bu yil 940 bin ton pamuk bekliyoruz. Pamuk üreticilerini desteklemeye devam edecegiz. Türkiye için önemlidir.” seklinde konustu.