Tuluyhan Uğurlu’dan Cumhuriyet konserleri

Ünlü sanatçı Tuluyhan Uğurlu'dan Cumhuriyet ve Atatürk Konserleri...

Piyanist-besteci Tuluyhan Uğurlu, her yıl olduğu gibi bu yıl da Cumhuriyet ve Atatürk Haftası için 1998’de yazdığı Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri isimli eserini çeşitli yerlerde seslendirmeye hazırlanıyor. Uğurlu’nun ilk konseri 26 Ekim akşamı Gaziantep’te gerçekleşecek.

Gaziantep Ticaret Odası’nın düzenlediği etkinliğin ardından 29 Ekim Cumartesi günü İstanbul’da iki konserde sahneye çıkacak. İlk konser saat 14.00’da Tepe Nautilus AVM’de, ikinci konser ise Pendik Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde. Her iki konser de ücretsiz olarak izlenebilir. Uğurlu, 2 ve 3 Kasım tarihlerinde Antalya’da iki ayrı uluslararası tıp kongresinde de aynı eseri seslendirecek. 8 Kasım’da Tarsus Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte Tarsus Kültür Merkezi’nde sahneye çıkacak olan sanatçı, 10 Kasım akşamı ise, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonu ile Erciyes Üniversitesi’nde Atatürk için çalacak. Kasım ayı içinde Atatürk konserlerinin sonuncusu ise, 21 Kasım akşamı Alanya Kültür Merkezinde gerçekleşecek.

Tuluyhan Uğurlu, Türkiye’nin yurt dışında yüksek müzik eğitimi yaptırdığı son harika çocuk. 7 yaşında Ankara’da bu önemli sınavı kazanınca Anıtkabir’e Atatürk’ü ziyaret eden küçük Tuluyhan’ın o gün Ata’sına verdiği bir söz olmuş. Uğurlu duygularını şöyle anlatıyor:

“O gün Atatürk’ü o devasa taş anıt içinde çok yalnız bulmuştum. Büyüdüğüm zaman senin için bir eser yazacağım diye ona söz vermiştim. Mustafa Kemal Atatürk ve Güneşin Askerleri isimli eserimi 1998 yılında Cumhuriyetin 75. Yıl kutlamaları için yazmıştım. Bu çok sevdiğim eseri o yıldan beri yüzlerce kez seslendirdim ve her defasında ona olan sevgim daha da arttı. Hayatımı Mustafa Kemal’e layık bir Türk evladı olarak geçirmeye çalıştım. Umarım göklerden bizleri izliyor, onu ne kadar çok sevip, gösterdiği yolda yürüdüğümüzü görüyordur.”