Tüm başbakanlar Türkiye’ye gelmeye mecbur

Dışişleri Bakanı ve Başbakan yardımcısı Abdullah Gül, siyasi ve ekonomik istikrar ile birlikte her geçen gün büyüyen Türkiye'nin öneminin arttığına dikkat çekerek, "Bütün ülke başbakanlarının Türkiye'ye gelme mecburiyeti doğdu" dedi.

3 Kasım seçimleri öncesi ile bugünün objektif olarak kıyaslanması durumunda Türkiye’nin nereden nereye geldiğinin en iyi şekilde anlaşılacağını vurgulayan Gül, “Son yıllarda ülkelerin üst düzeyde yöneticilerinin ziyaretleri artmıştır. Artık siyasi, ekonomi de yaşanan gelişmeler, Türkiye’nin vazgeçilmez ülke olmasını sağlamıştır. Bütün ülke başbakanlarının Türkiye’ye gelme mecburiyeti doğdu” şeklinde konuştu.

Partilerinin 5 yaşında olmasına karşın bir genel ve birde mahalli seçimler geçirerek büyük başarı aldığını hatırlatan Gül, Türkiye’nin bugüne gelmesinde AK Parti’de görev alan herkesin katkısı bulunduğunu dile getirerek, şunları söyledi: “Partimiz, 5 yıl içinde iki büyük başarı sağladı. 3 Kasım seçimlerini kazandı. TBMM’de onur ve gurur duyduğumuz grubumuz oluştu. Mahalli seçimlerde Türk halkı yine bize çok büyük görev verdi. Bu başarılar eminim devam edecektir. Bu başarılar sizden alacağımız heyecanla sürecektir.”

‘Henüz 5 yaşına girmemiş bir parti Türkiye’de köklü değişimi ve yenileşmeyi sağladı’ diyen Dışişleri Bakanı Gül, “Türkiye yenileşiyor. Problemler çözülüyor. Birçok siyasetçinin rüyasında hayal ettiği ve gerçekleştiremediği olayları gerçekleştiriliyor. Büyüyen ülke. 38 yıl sonra tek haneli enflasyon. Bunları görmek gerekir. Türkiye AK Partinin eliyle Avrupa Birliğiyle buluştu. Türkiye artık içerden ve dışardan gelecek şoklara karşı sağlam ülke. Bu reform süreci demokratik hayatta ve ekonomik hayatta el ele devam etti” diye konuştu.