Tümörü alınınca derin bir ohh çekti!

Türkiye'nin ilk ve tek "Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları Kliniği"nin kurucusu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Umur Aydoğan, tıpta az rastlanan bir ameliyatla 3 yıldır yürüyemeyen Onur Ekmekçi'nin sağlığına kavuşmasına vesile oldu.

Üç yıl önce sağ ayak bileğinde meydana gelen burkulmadan sonra tedavilere rağmen bir sonuca varamadığını belirten Ekmekçi, “Üç yıl boyunca gittiğim her doktorda farklı bir teşhis konuldu ve tedavi yöntemi uygulandı. Fakat ağrılarım her geçen gün arttı.” dedi.

Ameliyat olmasına ve ilaç tedavilerine rağmen sonuç alamayan Onur Ekmekçi, uzun süre ara vermek zorunda kaldığı mesleğine (turizm) geri dönebilmek için özel bir hastanede yeniden başladığı fizik tedavisi sırasında Opr. Dr. Umur Aydoğan’ın “Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları” ile ilgili yaptığı çalışmaları duydu. Son bir şans olarak Opr. Dr. Aydoğan’ın kliniğine gelen ve muayene edilen Ekmekçi, acilen ameliyata alındı. Aydoğan tarafından gerçekleştirilen operasyon 1,5 saat sürdü. 25 yaşındaki Onur Ekmekçi’nin 3 yıldır yürümesini engelleyen 1,5 santimetre büyüklüğünde iyi huylu kemik tümörü olduğunu ortaya çıkaran Aydoğan, kemiğin ayaktaki küboid kemikte görülmesinden dolayı bugüne kadar teşhis edilmekte güçlük çekildiğini belirtti.

Hastanın tümörünün oldukça riskli ve az rastlanır bir bölgede bulunduğunu, bu nedenle de ameliyatın oldukça zor gerçekleştiğini belirten Opr. Dr. Umur Aydoğan, “Tümörün bulunduğu alanın riski ve az rastlanırlığı nedeniyle ameliyat sırasında çektiğimiz fotoğrafları JBJS’ye (Journal of Bone and Joint Surgery/Marjinal kemik tümörü eksizyonu ve küretaj) adıyla yayınlanmak üzere gönderiyoruz. Böylece, gerçekleştirdiğimiz ameliyat dünyada bugüne kadar bu kemik tümörü ile ilgili olarak yayınlanmış ikinci vaka olacak.” diye konuştu.

OPR. DR. UMUR AYDOĞAN KİMDİR?

1971 yılında İzmir’de doğdu. Orta ve lise öğrenimini Bornova Anadolu Lisesi’nde tamamladı. 1995 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Ortopedi uzmanlık eğitimini Ege Üniversitesi’nde tamamladı. 2000 Mayıs-Ekim ayları arasında Lyon, Fransa’da Prof. Dr. Philippe Neyret direktörlüğünde Diz Cerrahisi eğitimi aldı. 2002-2003 yılları arasında 1 yıl süre ile DUKE Üniversitesi, North Carolina, Amerika’da Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Üst İhtisasını (Clinical Fellowship) tamamladı. Çok sayıda sözlü sunum, poster, yayın ve kitap bölüm yazarlığı bulunan Opr. Dr. Umur Aydoğan, Türk Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Şubesi Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi ve Amerikan Ayak ve Ayak Bileği Derneği (AOFAS) uluslararası üyesi. 2005 Kasım ayından itibaren kurucusu olduğu Türkiye’nin ilk ve tek Ayak ve Ayak Bileği Hastalıkları Kliniği’nde hizmet veriyor.