TÜMSİAD’dan 417 Milyon dolarlık gezi

33 kişilik TÜMSİAD heyeti, Suudi Arabistan’da gerçekleştirdiği geziden bir dizi ticaret anlaşmasıyla yurda döndü.

TÜMSİAD Suudi Arabistan gezisinde 417 milyon dolarlık ticaret bağlantısı yaptı

TÜMSİAD’dan Suudi Arabistan’a ticaret köprüsü

33 kişilik TÜMSİAD heyeti, Suudi Arabistan’da gerçekleştirdiği geziden bir dizi ticaret anlaşmasıyla yurda döndü. Üyelerini küresel rekabet zeminlerine hazırlamak, ticaret köprüleri oluşturmak ve körfez sermayesiyle işbirliği-güçbirliği projeksiyonlarını oluşturmak için bu geziyi organize eden TÜMSİAD, amacına ulaştı. Gezide farklı sektörlerde toplam 417 milyon dolarlık ticaret bağlantısı gerçekleştirildi.

Körfez sermayesiyle Türkiye’deki KOBİ’lerin işbirliği-güçbirliği projeksiyonunu gerçekleştirmek, yeni ticaret köprüleri inşa etmek için, geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’da bir dizi ziyaretlerde bulunan TÜMSİAD heyeti yurda döndü.

Cidde Ticaret Odası, İslam Kalkınma Bankası, İslam Konferansı Örgütü, Hindistan Müslüman İşadamları Derneği, Medine Ticaret Odası ile bir dizi görüşmeler gerçekleştiren, Cidde Ticaret Odası ile ticaret protokolü imzalayan TÜMSİAD’ın farklı sektörlerde faaliyet gösteren işadamı heyeti, yaklaşık 417 milyon dolarlık iş bağlantısı gerçekleştirdi.

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, Suudi Arabistan’a gerçekleştirdikleri geziden çok olumlu sonuçlarla döndüklerini belirterek, “Yeni ticaret köprüleri oluşturmak, şimdiye kadar ihmal edilmiş ilişkilerimizi daha sıcak bir atmosfere kavuşturmak adına yaptığımız gezide, TÜMSİAD olarak ülkemiz KOBİ’lerine anında yansıyacak çok önemli anlaşmalara imza attık” dedi. Üyelerini küresel rekabet zeminlerine hazırlama misyonuyla bölge ülkeleriyle ticaret köprüleri oluşturmak misyonuyla hareket ettiklerini belirten Yıldırım, “Türkiye’nin ekonomik potansiyelini harekete geçirmek için yeni İpek Yolları inşa etmeye çabalıyoruz” diye konuştu.

CİDDE TİCARET ODASI BAŞKAN YARDIMCISI BATERJEE: “GİRİŞİMLERDEN MEMNUNUZ”

Gıda, tekstil, İnşaat, turizm, elektronik, teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren 33 işadamının katıldığı TÜMSİAD Suudi Arabistan gezisindeki programlarda 3 Şubat 2008 tarihinde

Cidde Ticaret Odası Genel Merkez Binasında geniş katılımlı bir toplantı yapıldı. Cidde Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mazeen Baterjee, Genel Sekreter Mustafa K. Sabri ve Cidde Ticaret Müsteşarı Beşir İyidiker toplantıda TÜMSİAD’ın yaptığı bu girişimlerin önemini, önümüzdeki dönemde ikili ilişkilerde nasıl bir yöntem izleneceği konusunu anlattılar. TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım da, burada yaptığı konuşmada öncelikle TÜMSİAD’ın Türkiye’de temsil ettiği misyon ve vizyonu anlattı. Yıldırım, “TÜMSİAD, KOBİ’lerin küresel rekabet zeminlerinde daha güçlü hale gelmesini sağlayacak, ülkemizin bölgesinde lider ülke pozisyonunu güçlendirecek ve şimdiye kadar ihmal edilmiş ilişkilerine yeni açılımlar sağlayacak çalışmalara imza atmak için buradayız. Bizler, aynı kültürden besleniyoruz, aynı havayı soluyoruz. Kültürel birlikteliğimizi ticaret alanlarına da dönüştürmek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” dedi.

Toplantı bitiminde karşılıklı Cidde ticaret Odası ile TÜMSİAD arasında ticaret protokolü imzalandı ve devamında karşılıklı ikili görüşmeler yapıldı. Görüşmeler sonunda, inşaat, tekstil ve gıda alanında toplam 1.5 milyon dolarlık hacimde ticaret yapılması noktasında karara varıldı.

Aynı gün saat 15.30 da Hindistan Müslüman İş Adamları Birliği Heyeti ile bir dizi toplantı gerçekleştirildi. Birlik Başkanı S.K. Sirajuddin ve TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, iki ülke işadamları arasında ticaret hacminin artırılması noktasında daha kararlı davranma ve bağlantılar kurulması yönünde el sıkıştılar.

CİDDE TİCARET ODASI BAŞKANI AL TURKİ: “TİCARET PROJELERİNE AÇIĞIZ”

Program dâhilinde saat 19.30 da Cidde Ticaret Odası Başkanı Saleh A. Al Turkı, TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım ve beraberindekileri Hilton Oteli’nde kabul etti. Cidde Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mazeen Baterjee’nin yanı sıra, TÜMSİAD Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Yaşar Doğan’ın da katıldığı ikili görüşmelerde, TÜMSİAD’ın bölge ülkelerine yönelik ticaret projeksiyonları ele alındı. Genel Başkan Mehmet Yıldırım, TÜMSİAD’ın ve Türkiye ekonomisindeki KOBİ’lerin rolünü vurgulayarak, iki ülke işadamları arasında daha aktif işbirliği ve güçbirliği yapılması konusundaki projelerini anlattı. Saleh A. Al Turki, “Türkiye ile daha sağlam zeminlerde ticaret yapılması için ortak projeler geliştirmeye açığız” mesajı verdi.

İSLAM KALKINMA BANKASI BAŞKANI AHMET MUHAMMED ALİ: “FİNANSAL BİRLİKTELİKLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN YARDIMA HAZIRIZ”

Gezi programı dâhilinde 4 Şubat 2008 günü İslam Kalkınma Bankası yetkilileri ile görüşmeler yapıldı. İslam Kalkınma Bankası Başkanı Ahmet Muhammet Ali ile bir araya gelen TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, ticaret köprüleri oluşturma konusundaki projeleri ve işbirliği stratejilerini anlattı. Daha sonra İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Dr. Marvan Seıfeddıne, Türkiye Suudi Arabistan Konseyi Genel Sekreteri Saleh M. Alhammad, TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım ve Dış İlişkiler Komisyon Başkanı Yaşar Doğan’ın katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. Türkiye ve Suudi Arabistan arasında kurulacak ticaret köprülerinde finans meselelerinin nasıl çözüleceği ve sermaye yapılarının nasıl şekilleneceği noktasında fikir alışverişinin gerçekleştirildiği toplantıda, iki ülke arasında daha aktif ilişkiler kurulması noktasında sıcak temaslar sağlandı.

İslam Kalkınma Bankası Genel Başkan Yardımcısı Dr. Marvan Seifeddine, “Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki finansal birliktelikleri güçlendirmek, daha güçlü ticaret zeminleri hazırlamak için bizler elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

İKÖ GENEL SEKRETERİ İHSANOĞLU: “İSLAM ÜLKELERİ DAHA SAĞLAM BİRLİKTELİKLER KURMALI”

Program dâhilinde aynı gün İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, TÜMSİAD heyeti tarafından makamında ziyaret edildi. İKÖ Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, sadece Türkiye ile Suudi Arabistan değil, tüm İslam ülkeleriyle çok sıcak ilişkiler kurulmasının önemine işaret ederek, “Türkiye’den böyle bir heyetin Suudi Arabistan nezdinde girişimlerde bulunması bizi sevindirmiştir” dedi.

TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım da, hem derneklerinin fonksiyonlarını, hem de bu gezilerinde Programlar dâhilinde saat 18.30’da Suudi Arabistan Türkiye Konsolosu Ahmet Yıldız makamında ziyaret edildi. TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, TÜMSİAD’ın bölge ülkeleriyle yapmaya ve oluşturmaya çalıştığı ticaret vizyonunu anlattı. Ahmet Yıldız da, bu girişimlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Her türlü bürokratik sıkıntıda yanınızda olacağım” mesajını verdi.

5 Şubat 2008 günü ise saat18.30 da Ciddeli iş adamları ile TÜMSİAD heyeti arasında Mekke Hilton Oteli toplantı salonunda ikili görüşmeler gerçekleşti. İki ülkenin farklı sektörlerde faaliyet gösteren iş adamları arasında çok sıcak temaslarda bulunuldu.

7 Şubat 2008 günü saat 12.30 da Medine İntercontınental Otel toplantı salonunda Medine Ticaret Odası Başkan Yardımcısı, Genel Sekreteri, Türkiye’nin Suudi Arabistan Ticaret Ateşesi Beşir İyidiker ve TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım’ın konuşmacı olarak katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. TÜMSİAD Genel Başkanı Mehmet Yıldırım, KOBİ’lerin sesi soluğu olma vizyonuyla hareket eden TÜMSİAD’ın çalışmalarını, hedefini ve misyonunu anlattı. Karşılıklı ikili görüşmelerde turizm, inşaat, gıda, elektronik alanlarında farklı iş bağlantıları sağlandı.

HABER7