Tunca Nehri taştı

Edirne ve Balkanlar'da son 3 günde etkili olan sağanak yağış, Tunca, Meriç ve Arda nehirlerindeki su seviyesini arttırdı.

Tunca Nehri’nin taşması sonucu Mehmetçik gazinosu, nehir boyundaki park alanları, Kırkpınar Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı, Balkan Şehitliği ve Kırkpınar kamp alanı sular altında kaldı. Meriç ve Tunca Nehirleri kenarlarında bulunan çok sayıda tarım arazisi de sular altında kalırken, DSİ 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, nehirlerde su seviyesinin sürekli kontrol altında tutulduğunu belirttiler. Komşumuz Bulgaristan ile sürekli iletişim içinde olduklarını belirten yetkililer, “Biz burada yaptığımız ölçümleri Bulgar yetkililerle paylaşıyoruz, onlar da bizimle paylaşıyor. Ortak çalışma yapıyoruz.” dedi.

2005 yılının Ocak ve Şubat aylarında yaşanan nehir taşkınlıklarında nehir kenarlarına yakın yerleşim yerleri çok büyük zarar görmüştü. Bulgaristan, Türkiye’ye haber vermeden, barajlarının kapaklarını açmıştı. Baraj kapaklarının kontrolsüz açılması nedeniyle Tunca, Meriç ve Arda nehirleri taşmıştı. Taşma sonucu Bosna Köyü’nde çok sayıda büyük ve küçük baş hayvan telef olmuştu.