Tunceli’nde demokratik çözüm çadırında polis araması yapıldı

Polis ekipleri, Tunceli'nde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından Kışla Meydanı'nda kurulan demokratik çözüm çadırında arama yaptı.

Polis ekipleri, Tunceli’nde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından Kışla Meydanı’nda kurulan demokratik çözüm çadırında arama yaptı.
Tunceli Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, sabahleyin erken saatlerde Seyit Rıza Parkı’ndaki çadıra geldi. Ekipler, savcılık talimatı ile çadırda arama gerçekleştirdi. Bir buçuk saat süren aramada bazı döviz, pankart ve afişlere el konuldu. Çadırda bulunan kişiler ise aramayı halay çekerek protesto etti.
Çadırdaki aramanın bitmesinin ardından Tunceli Belediye Başkanı ve BDP Tunceli İl Başkanı bir açıklama yaptı. Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, Türkiye’de ve bölgede son günlerde bir çok olumsuzluklar yaşandığını, BDP’nin bağımsız adaylarının veto edilmesinin bu olaya eklendiğini dile getirdi. Şahin, “Bağımsız adayların vetosuyla başlayan bu durum Türkiye’de demokratikleşmenin önüne geçen güçlerin müdahaleleri ile devam ediyor. Bugün terörle mücadele ekipleri tarafından çadırda bir arama yapıldı. Son günlerde yaşanan bu olaylar hiç bir zaman Kürt halkının demokratik mücadelesini engelleyemeyecektir.” dedi
            BDP Tunceli İl Başkanı Suat Demir ise çadıra Tunceli Savcılığı’nın talimatı doğrultusunda terörle mücadele ekipleri tarafından baskın düzenlendiğini ileri sürdü. Demir, “Çadırın içine girilerek pankart, afiş ve özel eşyalarımıza el konulmuştur. Çeşitli provokasyon girişimlerine rağmen arkadaşlarımız sağduyulu davranarak yaşanabilecek olumsuz olayların önü geçilmiş oldu.” şeklinde konuştu.