Tunceli operasyonu genişliyor

Tunceli'nin Nazimiye, Pülümür İlçeleri ile Bingöl'ün Yayladere İlçesi kırsalındaki üçgende 3 gün önce başlatılan büyük kış operasyonu genişletilerek sürdürülüyor.

Bölgede barınmaya çalışan ve 200 kişi oldukları tahmin edilen PKK’lı terörist grubu etkisiz hale getirmeyi hedefleyen operasyonda şimdiye kadar 8 PKK’lı terörist silahlarıyla birlikte ölü ele geçirildi.
Operasyonlarda, askerin geçiş yoluna teröristlerce döşenen uzaktan kumandalı bombaların patlatılması sonucu yaralanan 1 binbaşı ile 1 üsteğmenin de aralarında bulunduğu 7 askerin tedavisi sürerken, şehit olan uzman çavuş bugün toprağa verildi.
Dün gece güvenlik güçleri, Pülümür’ün Bingöl sınırına yakın bölgesinde kalabalık bir PKK’lı terörist grubuyla sıcak temas sağladı. Güvenlik güçlerinin teslim ol çağrılarına ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıktı. 6 teröristin öldürüldüğü devam eden çatışmalarda, bugün 2 terörist daha silahlarıyla birlikte ölü ele geçirildi.
ASKERLERE TUZAK KURAN TERÖRİSTLER ÖLDÜRÜLDÜ
Güvenlik güçleri tarafından tespit edilen çok sayıda PKK sığınağında kış kampları için hazırlanan tonlarca gıda maddesi de elde edildi. Pülümür kırsalında öldürülen 2 teröristin, 2 uzaktan kumandalı bombayı patlatarak 7 askerin yaralanmasına yol açanlar oldukları ortaya çıktı.
Operasyonlara Tunceli Jandarma Komutanlığı’na bağlı özel harekat timleri, 4’üncü Komando Tugay Komutanlığı’na bağlı askerler ile Bingöl Jandarma Komutanlığı’na bağlı çok sayıda asker ve Elazığ Jandarma Komutanlığı’na bağlı özel harekat birlikleri katılıyor.
Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’ndan kalkan çok sayıda sikorsky tipi helikopter ise Nazimiye Dokuz Kayalar bölgesi ile Pülümür’ün Kızılmescit bölgesinin stratejik tepelerine yeni birlikler indirirken, Kobra tipi helikopterler de kayalık ve ormanlık alanlarda terörist hedefleri bombaladı.
200 PKK’LININ ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ HEDEFLENİYOR
Nazimiye sınır boyunda başlatılan operasyonda bölgede kış üslenmesi için hazırlık yapan ve bu amaçla bulundukları istihbaratı alınan yaklaşık 200 PKK’lı teröristin etkisiz hale getirilmesinin hedeflendiği bildirildi.
Dün sabah ve akşam saatlerinde Pülümür kırsal alanında PKK’lı terörist grubu tarafından askerlerin geçiş güzergahına döşenen uzaktan kumandalı iki bombanın patlatılması sonucu, Elazığ Jandarma Özel Harekat Taburu’nda görevli Tabur Komutanı Binbaşı Murat Bulut, Üsteğmen A. Seydi Aldem, Astsubay Başçavuş Mahmut Kırlak, Astsubay Üsçavuş Ferhat Ökten, Uzman çavuşlar M. Alattin özderen, Osman Laçin ve adı henüz belirlenemeyen Tunceli Jandarma Komutanlığı’ndan bir astsubay başçavuş yaralanmıştı. Elazığ Askeri Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan 2 astsubayın durumunun ağır olduğu belirtildi.