Tunceli’de ‘hazır’ HES için suç duyurusu

Tunceli'de Munzur Milli Parkı sınırları içinde yer alan Mercan Vadisi üzerinden yapılan Mercan Hidroelektrik Santrali (HES) hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Avukat Barış Yıldırım, Ovacık ilçesinde bulunan Mercan HES’in, 2873 Sayılı Millî Parklar Kanunu’na muhalefet ettiği gerekçesiyle, HES’in cezalandırılması ve faaliyetinin durdurulması gerektiğini belirtti. Yıldırım, Mercan HES’in faaliyetlerinin durdurularak yapı ve tesislerin sökülmesine dair de Tunceli İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulundu.

Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Avukat Barış Yıldırım, Dersim- Ovacık arasının 1971’de Milli Park ilan edildiğini hatırlatarak, “Munzur Vadisi Millî Parkı sınırları dâhilinde bulunan Mercan Hidro Elektrik Santrali’nde hâlihazırda elektrik enerjisi üretimi yapılmaktadır. Millî Parklar Kanunu ve Millî Parklar Yönetmeliği hükümleri uyarınca Munzur Vadisi Millî Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı onaylanıp kesinleşmeden Mercan HES’in inşa edilmesi ile bu santralde elektrik üretimi yapılması ve bu duruma göz yumulması açıkça hukuka aykırıdır ve suç teşkil etmektedir.” dedi.

Millî Park’ın Uzun Devreli Gelişme Planı onaylanıp kesinleşmeden Millî Park sınırları dâhilinde yapı ve tesis izni verilememekte olduğuna dikkat çeken Yıldırım, yine Millî Park Uzun Devreli Gelişme Planı kesinleşmeden Millî Park sınırları dâhilinde yapı ve tesis yapılamadığı belirtti.

Yıldırım, “Mercan HES Munzur Vadisi Millî Parkı sınırları dâhilinde bulunuyor olmasına rağmen Munzur Vadisi Millî Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı onaylanıp kesinleşmeden bahsi geçen santral inşa edilmiş ve elektrik üretimine başlanmıştır. Ve ilgililerce bu duruma müdahale edilmemiştir.” açıklamasında bulundu.

Konuyla ilgili soruşturma talep eden Yıldırım, Mercan HES’te Millî Park sınırları dâhilinde elektrik üretim yapıldığının tespit edilmesini istedi. Mercan HES’in inşa edilen yapı tesisinin incelenmesi ve tesisten bugüne kadar elde edilen kazancın da Hazineye devredilmesi de dilekçede talep edildi.

Munzur Vadisi Millî Parkı üzerinde “Uzun Devreli Gelişim Planı”nın onaylanıp kesinleşmediğini hatırlatan Yıldırım, Millî Park sınırları içerisinde Mercan HES’in inşa edilmesi için karar alanlar ile bu tesiste elektrik üretenlerin ve bu duruma göz yuman tüm ilgililerin tespiti ile haklarında ilgili mevzuat hükümleri uyarınca ceza davası açılmasını talep etti.

Yıldırım, Tunceli İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne de dilekçede ile başvuruda bulundu. Yıldırım, Müdürlüğe verdiği dilekçede, Munzur Vadisi Millî Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı onaylanıp kesinleşmeden Millî Park sınırları içerisinde yapılan ve tamamlanarak elektrik üretimi yapan Mercan HES’in faaliyetlerinin durdurularak yapı ve tesislerin sökülmesini talep etti.