Tüneldeki kavga kamerayla önlenecek

Son yıllarda futbolcuların sahadaki küçük sürtüşmeleri soyunma odası koridorlarında kavgaya dönüştürmesi, yetkilileri harekete geçirdi.

Fenerbahçe-Galatasaray maçının ardından soyunma odası giriş koridorlarında Hasan Şaş ile güvenlik görevlileri arasında yaşanan arbede Futbol Federasyonu’nu harekete geçirdi. Futbol Federasyonu özellikle tünellerde yaşanan gerginliğin önünü almak için önemli noktalara kamera yerleştirmeyi planlıyor. Yüksek gerilimli maçlarda gerekirse takımlar ayrı ayrı tünellerden soyunma odalarına gidecekler.

Birçok maçta 90 dakika fair-play ölçülerinde geçerken soyunma odalarına giden tünellerde çıkan kavgalar uzun süre hafızalardan silinmiyor. Galatasaray’ın Fenerbahçe’ye 4-0 yenildiği karşılaşmada iki takım oyuncuları saha içinde forma değiştirip birbirlerini kutlarken tünelde bir güvenlik görevlisiyle Hasan Şaş arasında yaşanan kavga, ortamı bir anda germişti. Şükrü Saracoğlu Stadı’nda ortaya çıkan tek olay bu değildi. Daha önce de İngiltere ile oynadığımız 2004 Avrupa Şampiyonası play-off müsabakasında tünelde tam bir arbede yaşanmıştı. İngilizlerin ünlü oyuncusu David Bekcham ile Alpay arasında yaşanan tartışmanın tetiklemesi sonucu bir anda iki takım oyuncuları ve güvenlik görevlilerinin karışmasıyla olaylar büyümüştü. Yine Ay-Yıldızlı ekibimizin İsviçre ile oynadığı 2006 Dünya Kupası play-off maçı sonrasında saha içinde başlayan tartışma tünellerde kavgaya dönüşmüştü. Birçok oyuncunun ve güvenlik görevlilerinin karıştığı kavga sonrası Türkiye 6 maç seyircisiz oynama cezası alırken Alpay ve Emre 6 maç, antrenör Mehmet Özdilek ise 12 ay hak mahrumiyeti cezasına çarptırılmıştı.

Tabii tünelde yaşanan olaylar sadece Şükrü Saracoğlu Stadı’yla sınırlı değil. İnönü Stadı’nda geçen hafta oynanan Beşiktaş-Sivasspor maçında Okan Buruk ile Hakkı Hocaoğlu arasında yaşanan kavga uzun süre konuşulmuştu. Yine bir önceki hafta Ankara Atatürk Stadı’nda oynanan A.Gücü-Beşiktaş maçından sonra Tümer Metin ile İbrahim Yavuz soyunma odasına giden koridorlarda birbirine girmişti.

Avrupa kamerayla gözetliyor

Avrupa’nın birçok stadında ise giriş tünelleri kameralı sistemle gözetleniyor. Bu yüzden burada yaşanan en küçük olaylar bile en ince detaylarına kadar ortaya çıkarılıyor. Bu sezonun başında İngiltere Carling Kupası’nda Manchester United’ın Blackburn’ü 2-1 yendiği maçın devre arasında, tünel kavgası yaşandı. M.United’lı Rio Ferdinand, Blackburn’lü Robbie Savage’a tünel girişinde çelme takmıştı. Bunun üzerine iki takım oyuncuları da olaya karışınca tünelde yumruklar havada uçuştu. Bütün bu olaylar kameralar sayesinde ortaya çıkarıldı. Almanya’da ise giriş tünellerinde kameraları olmayan kulüpler federasyon tarafından Bundesliga’ya kabul edilmiyor.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Affan Keçeci ise önümüzdeki sezon şiddete ve küfüre sert yaptırım uygulayacaklarını ifade ederek kameraları daha etkin kullanacaklarını söyledi. Futbol Federasyonu’nun öncelikle temsilci ve gözlemcilerin raporuna baktığını ifade eden Keceçi, “Statlarımızın çoğunda kameralı sistem var. Ancak önümüzdeki yıl bu sistemi daha işleyişli hale getireceğiz. Türk futbolunu daha iyi bir yere getirmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki sezon tribünlerde ve soyunma odalarında küfür, şiddet bitecek.” müjdesini verdi.

Almanya’da, kamerası olmayan kulüp ligde oynayamıyor

Frankfurt-Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak Almanya’da kamera sistemi bulunmayan futbol takımları 1. ligde oynatılmıyor. Türkiye’de stadyumlara kamera yerleştirilip yerleştirilmeyeceği tartışmaları yapılırken, Almanya’da 2000 yılından bu yana kamera sistemine büyük önem veriliyor. Hâlen Almanya 1. Ligi’nde yer alan 18 takıma ait stadyumlarda en son sistem kameralar bulunuyor. Almanya Futbol Federasyonu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kamera sistemi bulunmayan futbol takımlarının Bundesliga’da oynama şansı yok. Biz bu kuralı bütün takımlara bildirdik. Almanya 1. Ligi’ne yükselme hesapları yapan her takım kamera donanımını yapmalı.” ifadesini kullandı.

Dünya Kupası maçlarına ev sahipliği yapacak 12 ayrı şehirdeki stadyumlarda kamera sistemleri için milyonlarca Euro harcama yapıldı. Almanya’da kamera ile en iyi denetlenen stadyumlardan biri olan Köln’de çevreyi gözetleyecek 36 ayrı kamera bulunuyor. Son derece modern olan cihazlar bir bölgede hareketlenme olduğunda otomatik olarak orayı mercek altına alıyor.

——————————————————————————–

Polisler özel eğitim alıyor

Bu arada stadyumlardaki kameraları denetleyen polislere özel eğitim veriliyor. Kamera başında bütün lig maçlarını takip eden polislerin tecrübeli olmasına dikkat ediliyor. Kritik maçlarda seyirciler arasına gizli çekim yapan sivil polisler bile yerleştiriliyor. Almanya’daki maçlarda stadyum girişleri, tuvaletler ve ölü noktalar özel olarak denetleniyor. Kamera tarafından olay çıkardığı belirlenenler bazen uzun süre maçlara gelmeme cezası alıyor. Ömür boyu stadyuma gelmeme cezasına çarptırılanlar bile oluyor.

2008’de Avusturya ile birlikte Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapacak olan İsviçre’de de stadyumlar süratle kameralarla donatılıyor. FIFA ve UEFA kriterinin en sıkı uygulandığı ülkelerden olan İsviçre’de Türkiye’nin baraj maçı oynadığı Bern Stadyumu’nda da kameralar bulunuyor.

NE DEDİLER?

Affan Keçeci (TFF Asbaşkanı): Yeni sezonda önlemler artacak

Stad, tribün ve koridor güvenliğini İl Güvenlik Kurulu sağlıyor. Futbol Federasyonu ise temsilci ve gözlemcilerin raporuna göre hareket eder. Statlarımızın hepsinde kamera sistemi var. Ancak sağlıklı kullanıldığını bilmiyorum. Fakat gelecek yıl daha sıkı önlemler alacağız.

İbrahim Hacıosmanoğlu (Trabzonspor İkinci Başkanı): Sadece kamera çözüm değil

Her tarafa kamera doldursanız bile ahlâkınızı düzeltmedikten sonra bu yapılanlar bir şey ifade etmez. Biz Fenerbahçe karşısında bu konuyla ilgili bir önlem almayacağız. Biz ahlâkımızla önlem alacağız. Sporun sahada gerektirdiği tüm güzellikleri rakibimize gösterip sahadan öyle ayrılacağız.

Fatih Gökşen (G.Saray yöneticisi): Tünel deyip geçmeyin!

Tünel olayı bir tek F.Bahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’nda meydana geliyor. Tünel deyip geçmeyelim. Epey uzun ve kalabalık bir yer. Onun için Futbol Federasyonu bu konu hakkında geniş bir önlem almalı. Sporcuyu korumak için uzatılan körük, sahanın içine kadar açması lazım. Fakat Fenerbahçe körüğü sadece seyircilere kadar getiriyor.

Mehmet Ekşi (Beşiktaş İdari Menaceri): Aynı koridor çok sakıncalı

Maç sonunda futbolcuların aynı koridordan gitmesi sakıncalı. Koridorlarda eğitimli insanların olması lazım. Toplum psikolojisinden anlayan isimler gerekli. Onların davranışları yüzünden olaylar farklı yönlere çekilip kulüpler sorumluluk altına giriyor. Bu olayların kaynağında pek tabiiki rekabet var.

İlhan Ekşioğlu (F.Bahçe Asbaşkanı): Stadımızdaki güvenlik yeterli

Galatasaray’ın koridorlarımıza kamera koydurtmak istemesi mahremimize saygısızlık. Zaten stadımızda güvenlik kameraları mevcut, daha fazlası niye? Eski kuralı değiştirmek gerekir o zaman. Bu da gereksiz. Her maç olay yok. Çıkan patırtı gürültü de bazılarının işgüzarlığından kaynaklanıyor.

Cem Karaca (Sivasspor, futbolcu): Cezalar caydırıcı olmalı

Saha içi olayların tünele taşınmasının temel nedeni içeride kameraların olmaması ve güvenliğin yetersiz olmasıdır. Bu olaylar aşağı yukarı her üç maçın birinde oluyor. Futbolcu saha içindeki sinirini kapalı kapılar ardına taşırken, ceza alma riskinin de bulunmamasına güveniyor. Güvenlik koridorları oluşturulup caydırıcı cezalar uygulanmadıkça bu gibi olayların önüne geçmek çok zor.

Ümit Bozkurt (Konyaspor Kaptanı) : Yöneticiler tünele girmemeli

Futbolcular tam anlamıyla sahaya çıkmadan ve girmeden tünelin sakin olması lâzım. Futbolcuyla birlikte 20-30 kişi aynı anda tünele giriyor. Yönetici ve görevliler. Ev sahibi takımın görevlileri oluyor. Onlar her türlü müdahalede bulunuyor. Bence tünelde sadece güvenlik görevlileri bulunmalı.