Tunus’ta siyasi krize çözüm arayışları devam ediyor

Tunuslu muhalif siyasetçi İbrahim El-Berahimi'nin 25 Temmuz'da suikastle öldürülmesi sonucu ülkede başlayan siyasi kriz devam ediyor.

Tunuslu muhalif siyasetçi İbrahim El-Berahimi’nin 25 Temmuz’da suikastle öldürülmesi sonucu ülkede başlayan siyasi kriz devam ediyor. Yaşanan suikast sonrasında muhalefet hükümeti sorumlu tutmuş ve istifaya çağırmıştı.

‘Mısır’da yaşanan askeri darbe Tunus’ta da yaşanır mı?’ tartışmalarının yaşandığı bir dönemde gerçekleşen suikastın akabinde ülkede hükümetin istifasını isteyenlerle hükümeti destekleyenler tarafından gösteriler düzenlenmiş, mecliste 50’den fazla milletvekili meclis çalışmalarından çekildiklerini açıklamıştı.

7 Ağustos’ta, Kurucu Meclis Başkanı Mustafa Ben Cafer, Meclisin çalışmalarını ulusal uzlaşı başlayana denk askıya almış ve uzlaşma rolünü üstlenici olarak da işçi sendikasını adres göstermişti. İşçi Sendikasının sürdürdüğü ulusal uzlaşı çalışmaları çerçevesinde Sendika Başkanı Hüseyin El-Abbasi bir dize görüşmelerde bulunuyor.

Nahda Hareketi Partisi Genel Başkanı Raşid Gannuşi ile de bir araya gelen Abbasi bu akşam Tunus Kurucu Meclis Başkanı Mustafa Ben Cafer ile yeniden bir araya gelecek.

Dün Abbasi ile Gannuşi grüşmesinden sonra, sendika tarafından yapılan açıklamada, Nahda Partisi, Sendikanın uzlaşı girişimini kabul ettiğini açıklamıştı. İşçi Sendikası siyasi krizden çıkış için hükümetin istifa etmesi ve teknokrat hükümet kurulmasını öneriyordu.

Koalisyondaki iktidar Nahda Partisi, Sendikanın bu girişimini kabul etmesinin hükümetin istifasını kabul etmesi şeklinde yorumlanması üzerine Nahda Hareketi Partisi bugün bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Nahda Partisi, İşçi sendikasının uzlaşı girişimini kabul ettiğini, koalisyon hükümetinin uzlaşı sağlanana kadar görevine devam edeceği” belirtildi.

Nahda Hareketi Partisi Şura Meclisi üyesi Rıda Şaibi, Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, hükümetin görevine seçim süreci başlayana kadar devam edeceğini, seçim sürecinin ise 23 Ekim’de başlayacağını ifade etti. Şaibi açıklamasında, “Seçimlerin şeffaflıkla atlatılabilmesi için bağımsız kişilerden oluşan bir hükümetin süreçte görev alacağını” dile getirdi.

Öte yandan bugün bazı sivil toplum örgütleri, hükümetin istifa edip etmeyeceği tam net olarak açıklanması için, uzlaşı girişimlerini sürdüren İşçi Sendikası ile hükümete çağrıda bulundular.