“Tüp bebek desteği ilk çocukla sınırlı kalmasın”

Üçüncü çocuk teşvik paketinin konuşulduğu bu günlerde, önemli bir konu ve sağlık sorunu varlığını sürdürüyor.

Üçüncü çocuk teşvik paketinin konuşulduğu bu günlerde, önemli bir konu ve sağlık sorunu varlığını sürdürüyor. Türkiye’de kısırlık artıyor. Ve devletin bu konuda verdiği destek, ilk çocukla sınırlı. Ülkemizde 150 bin çift bebek sahibi olamıyor. ‘Tüp bebek tedavisi’ bu çiftler için önemli bir tedavi seçeneği. Konu hakkında konuşan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Berker, “Mutlaka tüp bebek tedavisinin arttırılması gerekiyor. Tüp bebek yöntemi dışında gebe olmayan hastalar, bebek sahibi olsalar da bu hastalar tekrar çocuk sahibi olmak isteyebilir. Bu açıdan bu ailelere ilk çocuğun dışında da tüp bebek sahibi olma hakkı tanınmak zorunda.” dedi.

Cihan Haber Ajansı(Cihan)’na konuşan Bülent Berker, Türkiye’deki kısırlık ve tedavi yöntemleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bülent Berker, Türkiye’de 150-200 binin ailenin istemelerine rağmen çocuk sahibi olamadığını belirterek, bu rakamın yaklaşık yüzde 10-15 tekabül ettiğini söyledi.
Halk arasında ‘kısırlık’ diye ifade edilen hastalığın, hem erkekten hem de kadından kaynaklandığını işaret eden Berker, tıpta yaşanan ilerlemelerle ailelerin artık çocuk sahibi olamamalarının nerede ise imkansız olduğunu kaydetti.

Çiftlerin bir doktora ulaşırlarsa bir tedavi sonucunda bebeğe ulaşacaklarını dile getiren Berker, “Sorunu en kolay araştırmanın yolu, erkek de sperm sayımı yapmaktan geçiyor. Sperm sayısına bakıyoruz. Bu sayımda hem yeterli miktarda var mı yok mu, buna bakıyoruz; hem de dölleyici özellikleri bulunuyor mu, bunu inceliyoruz. Erkeğin araştırılması neticesinde, eğer sperm sayısı normalse bayanın araştırılmasına geçiyoruz. Kadın da ise önce rahim filmi çekiyoruz. Tüpler açık mı değil mi onu inceliyoruz. Açıksa, hormonlara bakıyoruz. Onlarla ilgili sorunlar olabilir. Erkeğe ve kadına ait incelemeler yaptıktan sonra elimizde veriler oluyor. Veriler olduktan sonra, çifti tedaviye alıyoruz.” diye konuştu.

Berker, konu ile ilgi tedavi yöntemlerinden birinin ve en etkilisinin de ‘tüp bebek tedavisi’ olduğunu belirtti. 35 yıllık mazisi olan tedavi yönteminin çok ilerlediğini kaydeden Berker, “Bir, iki, üç tüp bebek uygulamasından sonra başarı yaklaşık yüzde 80’ler civarında.” dedi.

“STRES TEDAVİYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Tüp bebek tedavisinde kadının yumurtası yok veya çok az ise, erkekte de erkek hücresi yok veya az ise problemle karşılaşıldığını anlatan Berker, “Spermin mikroskopta seçilerek kullanılması, embriyonun bekletilerek en iyisinin seçilmesi, genetik tanı testleri tüp bebekteki başarımızı çok yükseklere çıkarmıştır.” diye konuştu. Tüp bebek tedavisinin 10-15 gün içinde tamamlandığını ve çiftleri işinden gücünden bırakmayacak bir yöntem olduğunu dile getiren Berker, stresin tedavinin başarısını olumsuz etkilediğini vurguladı.

“BASKIYI AZALTMANIN YOLU HEMEN TEDAVİYE BAŞLAMAKTAN GEÇER”

Kadın doğum uzmanı Berker, çevrenin çocuğu olmayan çiftler üzerinde baskıyı ve stresi arttıran bir unsur olduğuna da değindi. Özellikle hasta olan çiftlere yakın çevrenin desteğinin önemli olduğuna işaret eden Berker, “Bu konuları tartışıp istişare edip, günümüzün teknik imkânlarının çok gelişmesinden dolayı, çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, hemen tedaviye başlamalı. Yakın çevre de bu konuda aileyi desteklemeleri. Baskıyı azaltmanın yolu, hemen tedaviye girmektir. Çiftleri, ‘çocuğunuz nede olmuyor’ gibi sorularla bunaltamamak gerekiyor. Bilelim ki bu bir sağlık sorundur. Ve tıp gelişmiştir. ” değerlendirmesinde bulundu.

Berker, tüp bebek tedavisinde devletin sağladığı imkanlar hakkında da bilgi verdi. Çiftlerin, üç yılın üzerinde evlilik süresi varsa, kadının yaşı 24 üzerinde ve 40’dan küçük ise o zaman devletin destek verdiğini ifade eden Berker, “Devlet, iki defa iğneli aşılama sonrasında tüp bebeği iki defa destekliyor.” bilgilerini verdi.

“BAŞARI İÇİN EN AZ ÜÇ DENEME”

Tüp bebek de, ‘tedavinin başarısız’ denilmesi için en az üç kez tekrarlanması gerektiğini vurgulayan Berker, şöyle devam etti: “Şansımız, ilk üç denemede aynı. Buradan hareketle mutlaka tüp bebek tedavisinin arttırılması gerekiyor. Bir çift tüp bebekle çocuk sahibi oldu. Bu çift daha sonra, çocuk sahibi olmak isterlerse ne olacak? Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmaktan başka çareleri yok. Dolayısıyla tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi de olsalar, tekrar tüp bebek hakkı tanınmak zorunda. Bu hastaların ikinci bebek sahibi olmaları hakkı. Bebeğin de bir tüp bebek kardeşi olmalı.”