Tüpraş işçileri Başbakan’a mektup gönderdi

Tüpraş işçileri, Danıştay kararının uygulanması için yürüyüş yaptı.

Danıştay İdari Dava Dairesi Kurulu, 2 Şubat 2006 tarihli karar ile Tüpraş’ın yüzde 51 kamu hissesinin özelleştirilmesine ilişkin ihale şartnamesini ve bu şartnameye dayalı ihaleyi hukuka aykırı bularak yürütmeyi durdurmuştu. Bu durdurma kararının uygulanması için Petrol İş Sendikası üyeleri yürüyüş düzenledi.

İşçiler, Seka kavşağından E-5 yolunda yürüyüşe geçti. Merkez Bankası ışıklarında karşıdan karşıya geçişte işçiler yavaş davranınca her iki yöndeki trafik bir süre kapandı. Uzun araç kuyruklarının oluştuğu yolda geçiş sağlandıktan sonra ulaşıma açıldı. İşçiler, şehir içinde “Tüpraş halkındır satılamaz” sloganları atarak postaneye kadar yürüdü. PTT önünde toplanan kalabalığa Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar kısa bir konuşma yaptı.

Yaşar, hukuk devletinde yaşadıklarını belirterek, Tüpraş için verilen kararın bir an önce uygulanması için Ankara’ya mektup gönderdiklerini söyledi. Konuşmaların ardından, işçiler, Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakanlık Özelleştirme Dairesi Başkanı Metin Kilci’ye birer mektup gönderdiler. Mektupları PTT’de gişelere teslim eden işçiler sessizce dağıldı.