Tüpraş işçilerinden eylem

Tüpraş işçileri, Danıştay'ın Tüpraş'ın satışında yürütmeyi durdurma kararının uygulanması için eylem yaptı.

İzmit Tüpraş Rafinerisi önündeki eyleme katılan Petrol İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, “Danıştay’ın kararı uygulanmazsa durumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceğiz” dedi.
Tüpraş için 12 Eylül 2005’de yapılan özelleştirme ihalesinde en yüksek teklifi 4 milyar 140 milyon dolar ile Koç-Shell grubu vermişti. İhale parasının Özelleştirme İdaresi’nin hesabına yatırılmasından sonra Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, TÜPRAŞ’ın yüzde 51’lik hissesinin blok satışına ilişkin ihale komisyonu kararının yürütmesini durdurdu. İzmit Tüpraş Rafinerisi çalışanları, geçen süre zarfından kararın uygulanmadığı gerekçesi ile bugün eylem yaptı.

İşçiler sabah işe başlamadan rafineri önünde toplandı. Eyleme Mustafa Öztaşkın da katıldı. Yoğun yağmur altında işçilere seslenen Öztaşkın, kararın uygulanması için eylemlerine devam edecekleri mesajını verdi. Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı aynı zamanda iptal etme anlamına geldiğini savunan Öztaşkın, Türkiye’de kararın uygulanmaması durumunda olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götüreceklerini söyledi. Ötaşkın, şöyle konuştu:

“Tüpraş’ın 29 Nisan 2005 tarihinde başlayan özelleştirme sürecindeki tüm işlemler yok sayılmıştır. Çünkü şartnamenin yürütülmesi durdurulmuştur. Dolayısı ile Tüpraş’ın özelleştirmesi bu karar ile son bulmuştur. Bu karar aynen ve geciktirmeksizin uygulanmak zorundadır. Biz bu kararın uygulanmasını istiyoruz. Eğer bu karar uygulanmadığı takdirde ve iç hukuk yolları tıkandığı takdirde de biz bu olayı bir yanda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine götürürken, diğer taraftan da bu kararın uygulanması için işyerinde de fili uygulamaları sürdüreceğiz. Bugünkü eylemden sonra hem dışarıdaki eylemlerimiz devam edecek önümüzdeki hafta Özelleştirme İdaresi önünde kitlesel basın açıklamasını yapacağız. Tüm bunlardan sonra halen karar uygulanmadığı takdirde işçilere başvuracağız ve iş bırakma eylemleri yapacağız.”

Konuşmaların ardından “Tüpraş bizimdir bizim olacak” sloganları atan içiler, kendi kısımlarına giderek işe bir saat gecikmeli başladı. Eylem, Tüpraş’a bağlı 5 rafineride eşzamanlı yapıldı.