TÜPRAŞ’ta hayat durdu

TÜPRAŞ Batman Rafinerisi'nde çalışan işçiler, Danıştay'ın aldığı özelleştirmenin iptali yönündeki kararın uygulanması için 1 gün iş bıraktı.

İhalesi yapıldıktan sonra Petrol-İş Sendikası tarafından yapılan itiraz ile satış kararı Yargıtay’a giden TÜPRAŞ’ta belirsizlik devam ediyor. Yargıtay kararının uygulanmadığını savunan Petrol-İş Sendikası Batman Şubesi eylem başlattı. Sendika öncülüğünde Tüpraş çalışanları iş bırakarak Yargıtay kararının uygulanmamasını protesto etti.

TÜPRAŞ Rafinerisi girişinde toplanan işçilere yaşanan süreçle ilgili olarak Petrol İş Sendikası Batman Şube Başkanı Nimetullah Sözen bilgi verdi. Hukuk kararlarının mutlaka uygulanması gerektiğine dikkati çeken Sözen, Özelleştirme İdaresi’nin Danıştay’ın aldığı kararı uygulaması gerektiğini ifade etti.

Akşam saat 17’ye kadar iş yerlerinde oturarak iş yapmama eyleminde bulunacak işçilere seslenen Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Nimettullah Sözen, 30 Mart tarihine kadar Yargıtay’ın karar vermesi gerektiğini eğer bu kararı Koç Holding lehine kullandığı taktirde Yargının bağımsızlığından şüpheleneceklerini söyledi. Sermayenin mantığının aynı olduğunu belirten Sözen, “Daha önce yaşanan olaylar var. Özelleşen kurumlara baktığımızda belli bir süre sonra istihdama nasıl saldırı yapıldığına, nasıl işçi atıldığına hepimiz şahidiz. Sermayenin mantığı aynıdır. Bu Koç olur veya başkası olur. Yarın özelleşme süreci tamamlanırsa elinden ne gelirse onu yapar.” şeklinde konuştu. Sözen, 30 Mart tarihinden sonra taleplerinin aksine bir durum yaşandığı taktirde daha sert eylem türlerini gerçekleştireceklerini belirtti. Sabah 8’den itibaren başlayan eylem nedeniyle Tüpraş, satış yapamadı.