Türban karşıtlarına beddua yalanlandı

Kars'ta yayınlanan yerel bir gazetede 'Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın türbanlı kızlardan, türbana karşı olanlara beddua etmelerini istediği' yönündeki habere hem AK Parti İl Başkanı'ndan hem de İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinden yalanlama geldi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan AK Parti Kars İl Başkanı Remzi Aras, Başbakan’ın böyle bir söylemde bulunmasının mümkün olmadığını vurgulayarak, “Ben yanındaydım, oradaki çocuklar çok alkışlayınca, Başbakan buraya yumruk havaya deyince Sayın Başbakanımız da otobüsten inip okula gitti. Okulun içini gezdi. Öğrencilerle sohbet etti. Sohbetinde de ‘Ben de İmam-Hatip mezunuyum’ dedi. Çocukların daha iyi bir teknolojiye, daha iyi bir okula kavuşmalarının ne zaman olacağına dair soruları üzerine böyle şeylerin zamana bırakılacağını söyledi. ‘Bunlar zamanla olacak şeyler, zamanla Türkiye herşeyi kabul edecektir’ dedi. Neticede onlar da bizim evlatlarımız. İmam-Hatipte okumak bir suç değil. Ama böyle bir beddua olayı kesinlikle olmadı. Böyle bir şeyi başbakanımız söylemedi de, söylemez de. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın böyle bir şey söylemesi mümkün mü? Zaten içeriye gazeteci de alınmadı.” şeklinde konuştu.

Kars İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinde Recep Ziyrek ise Başbakanı’nın konuşmasına katıldıklarını ama kesinlikle beddua ile ilgili herhangi bir şey konuşulmadığını dile getirdi. Ziyrek, “Başbakan bize geleceğe dair azimle çalışmamız gerektiğini, katsayı probleminin çözüleceğini söyledi. Zaten konuşma belli bir süreydi.” dedi. Aynı okulun öğrencilerinde Nazım Özkesemen de Başbakan’ın kendilerine İmam-Hatiplerin eğitime verdiği destekleri anlattığını, katsayı ile ilgili durumu söylediğini ifade ederek, “Bize ülke hakkında bilgi verdi. Ama kesinlikle türban ya da beddua ile ilgili bir konu açılmadı.” ifadelerini kullandı.

Bir bayan öğrenci de Başbakan’ın katsayılarla ilgili sorunları konuştuğuna vurgu yaparak, üniversiteye gidemeyen kızlar hakkında ve bunların sebeplerinin katsayı olmasıyla ilgili konuştuğunu söyledi. “Bize bunu dert etmememizi ve çalışmamızı öğütledi” diyen öğrenci “Sadece bu gibi konular konuşuldu” dedi.

Sözkonusu gazetenin Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü Gümüşpala Kortağ ise habere konu olan ‘beddua’yı okulun öğrencilerinden duyduğunu ileri sürdü.

Yerel gazete ‘Bir hışımla geldi, gitti’ başlığıyla verdiği haberde “Başbakan Erdoğan mitingden sonra Kars İmam-Hatip Lisesi’ni ziyaret etti. Basının alınmadığı okulda öğrencilere hitabeden Erdoğan kendisinin de bir İmam-Hatipli olduğunu hatırlatarak, türbanlı öğrencilerden türbana karşı olanlara beddua etmelerini istedi ve ‘Ahınız onları tutacak’ dedi.” ifadelerine yer vermişti.