Türban moda ama cesaret istiyor!

Avrupalı modacılar şapka yerine türbanı seçti. Podyumlarda mankenler türbanı rahatlıkla takıyor.

İngiliz Daily Telegraph Gazetesi’nin haberine göre bu senenin bahar –yaz modasında Türban da yer alıyor. Eğilimi başlatan, İtalyan Moda Evi Dia Miuccia Prada bu yılın aksesuarı olarak kadın giyiminde şapkayı değil de türbanı seçti.

Diğer bir marka Ralph Lauren de yeni sezon kreasyonlarında türbanı bolca kullanıyor. Belki bu yaz modanın toplumu baştan aşağı etkilediği Londra, Paris, New York gibi şehirlerde türban fırtınası esecek.

Tasarımcıların çok kültürlülüğe atıf yapan estetik bir aksesuar olarak tasarladığı türbanlar, bu yıl dünyanın büyük kentleri 1940’ların Grace Kelly’si şekline bürünmüş insanlarla dolduracak.

“Ne var ki podyumda türbanı rahatça takabilen mankenlerin tuzu kuru olsa da , bu modayı sokağa taşıyacak kadınların durumu o kadar da kolay değil çünkü türbanın -her şeyden öte -dine ait bir işaret taşıdığı da ortada “diyor gazetenin kadın moda yazarı.

Üstelik var gücüyle İslam Dünyası’na ve Afrika’ya yüklenen Batı toplumlarında bugün türban geçmişe göre daha da fazla tepkiye uğruyor.
Bunun bir moda olduğunu bilseler de ,bakalım insanlar, Avrupa sokaklarında “başörtülü göçmen kızların yanında bir de başörtüsüne benzer bir şey takmış kendi kızlarını görmeyi hazmedebilecek mi?