“Türban sorununu siyasiler çözer”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, türban meselesinin ancak siyasiler tarafından çözülebileceğini belirtti.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Burada en önemli maharet, siyasete düşüyor. Siyasetçiler, toplumsal uzlaşmayı sağlamak zorundalar. Eğer bir kaygı varsa o kaygıları gidermek lazım, kamplaşarak bir yere gidemeyiz” dedi.

Hisarcıklıoğlu, son günlerde, başörtüsü gibi arzu etmedikleri bir konunun tartışıldığını, toplumun bölünmesi, ayrışması ve kamplaşmasını büyük bir acıyla izlediğini söyledi.

Rekabetin çok yüksek yaşandığı bir dünyada, parçalanma ve bölünmenin yaşanmaması gerektiğini kaydeden TOBB Başkanı, “Kültürümüzün en değerli öğretisi; birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır. Eğer bereket ve rahmeti bulmak istiyorsak biz bir araya gelmeyi, bir arada yaşamayı öğreniyor olmamız lazım. Tam tersine bizi birbirimizden ayrıştıranları, ayırma noktasına götürenleri de elimizle dışlıyor olmalıyız” dedi.

Sorgulanması gereken asıl konunun, Türkiye’deki kız çocuklarının ‘OECD ülkeleri içinde eğitimde en alt noktada yer alması’ olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bence bir an önce hayat standardımızı, eğitim standardımızı yükseltmeliyiz. Bugünkü tartıştığımız konuları ve enerji kaybımızı, 1980’lerin tekrarı olarak görüyorum. Toplum olarak enerjimizi, o zaman nasıl boşa harcamışız diyorum. Bu hatamızı 5 sene sonra anladık. Şimdiki yapmış olduğumuz işin de, eğer doğru noktalara odaklanabilirsek, 5 yıl sonra ne kadar büyük bir enerji kaybı olduğunu göreceğiz” diye konuştu.

Anayasa-moda dergisi benzetmesi

Bir hukuk devleti olan Türkiye’de 18 yaşına gelen bir kişinin reşit olduğu, cezai ehliyeti olduğu ve oy verme hakkı bulunduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Şimdi siz ona gelip de bu noktada (sen şöyle giyineceksin, böyle giyineceksin) diye tarif edilmemesi gerektiğinde, toplumun büyük bir çoğunluğu anlaşmıştır. Bugün değil de bir 3 ay öncesinde böyle bir problem yok” dedi.

“Şimdi üzülerek görüyorum, sanki moda dergisiyle Anayasamızı eşdeğer konuma getirmeye çalışıyoruz” diyen TOBB Başkanı, bir moda dergisinde insanın giyimi, kuşamı, nasıl bağlanacağı, nasıl örtüneceğiyle ilgili veya giyiminin nasıl olacağının yer aldığını, fakat bu konu bir anayasanın içine yerleştirilirse, dünyanın en garip anayasasının ortaya çıkacağını söyledi.

Bu konunun siyasetçiler tarafından çözüleceğini de vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Siyaset çözüm üretme sanatıdır. Eğer bir kaygı varsa o kaygıları da gidermek lazım. Kamplaşarak bir yere gidilmez. Burada önemli maharet siyasete düşüyor, toplumsal uzlaşmayı sağlamak zorundalar” dedi.

“Gerçek gündem ekonomi”

Türkiye’nin artık “suni gündemlerle” uğraşmaması gerektiğini ve birinci gündem maddesinin ekonomi olması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de her yıl istihdam piyasasına giren kişi sayısı 700 bin. Her 1 puanlık büyüme de yaklaşık 100 bin kişiye istihdam demek. Bu çok önemli. Bizim her yıl 700 bin kişiye iş buluyor olmamız lazım. Onun için de biz ısrarla diyoruz ki 2007’de enerjimizi boşa harcadık, gelin artık 2008’de Türkiye gerçek gündemiyle uğraşsın” diye konuştu.

CNNTURK