Türbana karşı çıkanlar Müslümanlıkla problemi olanlardır

Tuğçe Baran, türbana siyasi simge diyen gazete yazarlarının fanus içinde yaşadığını belirtti.

Vatan Gazetesi yazarı Tuğçe Baran, türbana siyasi simge diyen gazete yazarlarının fanus içinde yaşadığını belirterek, Bekir Coşkun ve Yılmaz Özdil’in halka hakaret eden yazılarına dayanamadığını söylüyor.

Vatan Gazetesi yazarı Tuğçe Baran, son dönemde yazdığı sert yazılar ve muhalif tavır nedeniyle oldukça gündemde. Yazdığı yazılar nedeniyle ‘AK Parti yalakası’ olduğu iddialarını cevaplayan Baran, “Birinin çıkarı varsa iktidar yalakası olur. Bir kere bile AK Parti’yi savunmadım, ona oy verenleri yazdım.

Oy verenlere hakaret eden yazarların ordu ihaleleri mi var, mercimek mi satıyorlar?’ diyor. Türbana siyasal simge diyen gazete yazarlarının fanus içerisinde yaşadıklarını söyleyen Baran, “Bu tarz yazanlar Müslüman bir ülkede yaşadığının farkında değil. Müslümanlık sanki iki gün önce bu memlekete ithal edildi gibi konuşuyorlar.” eleştirisinde bulunuyor. Bekir Coşkun ve Yılmaz Özdil’in halka hakaret eden yazılarının muhalif olarak dillendirilmesine de itiraz eden Vatan yazarı, “Dayanamıyorum okumaya, birinci paragrafta içim kalkıyor. Emin Çölaşan’ı aratır oldular.” demekten kendini alamıyor. Baran’ın bir eleştirisi de halka: “İnsanların muhafazakârlıkları da palavra. Sen Hasan-Hüseyin, Ayşe-Fatma ismini bırak, Simge gibi manasız bir isim koy çocuğuna…” İki aylık hamile olduğunu söyleyen Tuğçe Baran, isminin müstear olması iddialarına da şöyle cevap veriyor: “Kendi isimleriyle yazıp da çok daha yapmacık olan bir sürü köşe yazarı var. Bunlara bakarak Tuğçe Baran yazdıklarıyla daha sahici biri…”

Tuğçe Baran gazetede yayınlanan sarışın fotoğrafın tâ kendisi midir yoksa medyanın Clark Kent’i midir?

Nefis bir benzetme oldu. Peki ne zaman Süpermen oluyor? Tuğçe Baran’ın kim olduğunun önemi yok aslında. Sonuçta içimizden biri mi, dışımızdan biri mi? Gerçek mi, yapay bir varlık mı? Kendi isimleriyle yazıp da çok daha yapmacık olan bir sürü köşe yazarı var. Adam tatile çıkıyor, dönüyor, 600’er sayfalık on kitap birden tavsiye ediyor. Okumuş güya! Yuh! Günde 24 saat okusa bitiremez. Bu şimdi sahici bir şey mi? Bunlara bakarak Tuğçe Baran daha sahici biri. Fotoğraf sahte deniyor; ama okurlar o resimden dolayı evlenme teklif ediyor. N’aber? Bu kadar talep olduğuna göre gerçek bir kişilik.

Köşenizdeki fotoğraf, ‘sarışınlar aptaldır’ önyargısını kırmak ve yazdığınız yazının gücünü artırmak amacıyla mı orada duruyor?

(Gülüyor) Daha önce hiç düşünmemiştim ama bu galiba şuna benziyor. Hani bir mankenle röportaj yaparsınız ve ardından normal şeyler söylese de ondan minimum zeka beklediğiniz için ‘Aaa ne zeki kız!’ dersiniz ya! Onun gibi sarışın fotoğrafında böyle yazının gücünü artıran bir etkisi var sanırım.

Sizin yazılarınızı hâlâ Selahattin Duman’ın yazdığına inanan büyük bir kitle var. Bunun oranı da % 46,6 civarındadır sanırım. (Gülüşmeler) Yazılarınızın Selahattin Duman’a mal edilmesine gıcık mısınız?

Gıcık oluyorum tabii. Alışverişi ben yapıyorum neden bonuslar Selahattin Duman’a yazılıyor?

Yalnız Selahattin Duman tam 53 köşe yazısında sizden bahsetmiş. Siz ise buna karşılık 41 yazıyla karşılık vermişsiniz. (Gülüyor) Dışarıdan bakan okur, bu yazıları cidden Selahattin Duman’ın yazdığını ve Tuğçe Baran mahlasının yıldızını parlattığını düşünebilir.

Komplo müessesine girecek olursak sonsuza dek teori üretebiliriz. Onun yazılarını benim yazmadığım ne malum? Aramızdaki sürtüşme mutedil gidiyor. Gazeteye pek gitmediğim için arabasını filan çizemiyorum. Biliyorsunuz gazete ile son zamanlarda farklı kulvardayız. Gazeteye gidersem parçalarlar diye ürküyorum. (Gülüyor)

Son dönemdeki yazılarınızla Türk medyasındaki muhalif köşe yazarı kontenjanından kendinize bir yer edindiniz. Ne değişti ki Tuğçe Baran muhalif olmayı seçti?

Babacım kim muhalif kim değil belli mi Allah aşkına? Herkes “muhalif” bugünlerde! Yani asker aşığı, laikçi düzenin amansız bekçilerine nasıl “muhalif büyük yazar” deniyor anlamış değilim. Bu ülkenin gerçek iktidarı sanki AKP’miş gibi de ona “karşıcılık” oynayanlar muhalif oluyor. Yok ya! O çok “büyük muhalif yazarlara” memleketi bölmekten, Türklüğe hakaretten kaç tane dava açıldı çok merak ediyorum. Ne muhalefeti, ne muhalifi!

Sizin durumunuz ne?

Bir şeyi doğru saptama taraftarıyım. “Her namaz kılan şeriat ister, her başını örten devleti yıkmak ister, her oruç tutan gericidir” diye gerçekçi olmayan bir anlayış var. Abdullah Gül’ün karısının başı kapalı, o yüzden istemiyoruz demelerinden o kadar utanıyorum ki anlatamam. Her bu cümleyi okuduğumda yüzüm kızarıyor. Ülkenin %70’ine “sen istediğin kadar bir taraflarını yırt, cumhurbaşkanı olamazsın” deniliyor! Niye? Çünkü karın kapalı. Halk aşığı değilim ama bu kadar da rencide edilmez ki insan.

Sizin irtica, şeiat korkunuz yok mu?

Yok. “Aptal sarışın şeriattan korkmuyor” diye başlık bile atmıştı haber7.com. Benim kaygım şu: Toplumda ciddi bir muhafazakârlaşma ve cahilleşme var ama bunun AKP ile ilgisi yok. Muhafazakarlaşmayı AKP doğurmadı, muhafazakarlaşma AKP’yi doğurdu.

Ne kadar tanıyorsunuz muhafazakar kesimi?

Benim akrabalarımın yarısı bu muhafazakâr kesimden. O nedenle “göbeğini kaşıyan kıllılar” minvalli yazıları üzerime alınıyorum, çok ayıp buluyorum. Üst kattaki komşularım çarşaflı, aramızda da gayet iyi. Bir takım yazarların anladığım kadarıyla bu kesimle en küçük temasları yok. Fanusta yaşıyorlar. Benim gözümde perde yok. Oturup sohbet edebiliyorum. Ayrıca insan nasıl garanti edebilir ki yarın kapanmayacağını? Şimdi hiç niyetim yok ama bir gün öyle bir olay yaşarım ki örtünebilirim. Kim psikolojisinin kefili olabilir ki?

Ak Parti ‘yalakası’ olarak o sarı saçlarınızı siyah burkalara sokmak mı istiyorsunuz illâ ki?

(Gülüyor) Göz diktiğim bir bürokratik koltuk mu var? Birinin çıkarı varsa iktidar yalakası olur. Hayrünisa Gül’ün zarif bir telefonu haricinde herhangi bir AKP’liyle konuşmuşluğum yok. Üstelik bir kere bile AKP’yi savunmadım, oy verenleri savundum. Özdemir İnce inanılmaz şeyler söylüyor. Bunların ordu ihaleleri mi var, mercimek mi satıyorlar? Ayşe Arman açık açık ‘Etrafımda kapalı kadın istemiyorum’ diyor. Mine Kırıkkanat gibi ben de buna ‘Ohaa, çüşş’ diyeyim. Benim hiçbir başörtülü arkadaşım olmadı. Kapalıların da açıklara karşı önyargısı var.

Bekir Coşkun’dan hazzetmediğinizi biliyorum ama Ertuğrul Özkök, ‘Türkiye’nin en muhalif sesi’ diyor onun için.

Sürekli hakaret etmek nasıl muhaliflik oluyor anlamıyorum. Gerçi ondan daha beteri Yılmaz Özdil’i aldıkları için onu pohpohlamak icap etti. Dayanamıyorum okumaya, birinci paragrafta içim kalkıyor. Emin Çölaşan’ı aratır oldular.

Türban ile başörtüsünün farkı ne? Siyasal simgeyi desenleri mi kumaş kalitesi mi?

Hangi hafiyelik yetenekleriyle aradaki farkı şıp diye anlıyorlar cidden merak ediyorum. Kursu varsa gideceğim. Türbana siyasal simge diyenler şöyle bir çarşıya pazara baksalar eski Türk filmlerindeki Türkan Şoray tarzında yarı açık yarı kapalı, boyundan bağlı örtünen hiç kimsenin kalmadığını pek üzülerek görecekler. Başörtüsü demeye çalıştıkları şey aslında yok, bunu görmüyorlar. Köylü kadınlar bile başladı öyle örtünmeye. Bu durumda hepsi militan mı oluyor? Benim temizlikçim de aynı Emine Erdoğan gibi örtünüyor. Okuma-yazma bile bilmeyen kadının nesi siyasi len? (Gülüyor) Abdullah Gül inşallah seçilir de Türkiye bu saçma tartışmayı keser ve normalleşir. Etrafına bakmamaktan kaynaklanıyor bu. Çünkü başörtülü kadın benim çalıştığım gazetede yok, Tansaş-Migros’ta yok, bankalarda yok. Bu ülkede başörtüsüne karşı çıkanlar, Müslümanlıkla problemi olanlardır. Yılmaz Özdil yazmış: ‘Endonezya gibi olmuşuz?’ Ne var bunda? Müslümanlık sanki iki gün önce bu memlekete ithal edildi gibi konuşuyorlar. Mesele dindarı sevmemek mi, dini sevmemek mi şüphe içindeyim. Müslümanlıktan pek hazzetmiyorlar hem de vazgeçemiyorlar. Bu da tuhaf bir sıkıntı yaratıyor olmalı.