Türbanı okulda fes takarak test etti

Başörtüsünün üniversitelerde serbest olmasına tepki geleceğine ilişkin iddiaları test etmek isteyen bir öğrenci, üniversiteye fesle giderek hocaların gösterdiği tepkiyi ölçtü.

Hocalarından ve öğrencilerden fes giymesiyle ilgili tepki almayan öğrenci, dersi anlatan hocasının, “Dikkatimi dağıtıyor, çıkarır mısın” demesi üzerine eylemine son vererek fesi çıkardı.

İtiraf.com isimli internet sitesinde Tuase rumuzuyla yazan 30 yaşındaki bir erkek, yoğurt kasesinden beraber hazırladıkları fes ile mühendislik sınıfına giren arkadaşına kimsenin tepki vermediğini, arkadaşının en sonunda hocasının ‘rengi dikkatimi dağıtıyor, çıkarır mısın?” ricasıyla eylemine son verdiğini belirtiyor.

İtiraf yazısında şu ifadelere yer veriliyor: “Üniversitedeki türban tepkisinin samimiyetini ölçmek amacıyla bütün akşam uğraşıp arkadaşımla yoğurt kutusundan fes yaptık. Püskülü dahi var. Arkadaşım Mühendislik bölümüne kırmızısı göz alan, el yapımı fesle girmiş. Bir tek tepki almadığını ama derste hocasının ‘Dikkatim dağılıyor çıkarır mısın lütfen’ ricasıyla eylemine ara verdiğini söylüyor. Bu ülke çok garip ya.”