Türbanlı gazeteci krizinde 2. raund

Kırklareli İl Genel Meclisi toplantısında bayan gazetecinin başörtüsü, dün olduğu gibi bugün de CHP ve AK Parti’li üyeleri karşı karşıya getirdi. Başörtülü gazeteci ise tepkiliydi.

Kırklareli İl Genel Meclisi dün saat 10.00’da gündemdeki Özel İdare Müdürlüğü bütçesini görüşmek üzere Başkan AK Parti’li Suat Toktar’ın başkanlığında toplandı. Yerel Yeşilyurt Gazetesi muhabiri Merve Cankurt da başında türbanla toplantıyı izlemek üzere salona girdi. Bunu gören CHP’li İl genel Meclisi üyeleri, toplantının yapıldığı yerin kamusal alan olduğunu ve türban ile girilmesinin mümkün olmadığını söyledi. CHP’lilerin itirazına AK Parti’li üyeler karşı çıktı. Toplantı salonunda havanın bir anda gerginmleşmesi üzerine Başkan Toktan toplantıyı bugün saat 10.30’a erteledi.

CHP’Lİ ÜYELER YİNE İTİRAZ ETTİ

Kırklareli İl Genel Meclisi bugün saat 10.30’da Suat Toktar’ın başkanlığında yeniden toplandı. Tartışmanın odağındaki yerel gazeteci Merve Cankurt yine türbanıyla ve bu kez yanına gazetenin Yazı İşleri Müdürü Hacer Gökkaya’yı da alarak salona geldi. Açılış ve yoklamadan sonra CHP’li meclis üyeleri türbanlı gazetecilerin salonda bulunduğunu hatırlatarak, kamusal alana türbanla girilemeyeceğini söyleyip itiraz etti. AK Parti’li üyeler ise toplantı salonunun kamusal alan olmadığını ileri sürerek buna karşı çıktı. Bunun üzerine AK Parti ve CHP’liler arasında tartışma çıktı.

SORUN GİZLİ OTURUMLA ÇÖZÜLDÜ

Söz alan CHP Grup Başkanı İbrahim Tezan, AK Parti’li Meclis Başkanı Suat Toktar’a, “Benim de başı kapalı akrabalarım var. Ancak burası bir kamu kurumu ve kılık kıyafet yönetmeliğine göre gelinmesi gerekiyor. Bayan arkadaş da görevini yapacak tabii ki, ancak kamu kurumu burası. Siz de görevinizi başkan olarak yapmıyorsunuz, görevinizi kötüye kullanıyor ve kamusal alan yönetmeliğine uymuyorsunuz. Bu nedenle sizin hakkınızda görevi kötüye kullanmak ve kamusal alan yönetmeliğine uymamaktan savcılığa suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

AK Parti‘li Toktar ise, “Burası kamusal alan değil. Vatandaşların bu toplantıları takip etmesi için ilan veriyoruz. Yerel Yönetimler Kanunu’na göre burası halka açık bir yer. Siz kamusal alanı yanlış biliyorsunuz” diye cevap verdi.
Tartışmaların ardından CHP’liler gizli oturup talep etti ve oylamaya sunuldu. Oylama sonrası gizli oturum yapılması kabul edildi ve salonda bulunanlar dışarıya çıkartıldı.

Kırklareli İl Genel Meclisi 10 AKP, 10 CHP, 2 DYP, 1 DSP, 1 MHP ve 1 bağımsız üyeden oluşuyor.

“BEN KAMU ÇALIŞANI DEĞİLİM”

Tartışmanın odağındaki türbanlı gazeteci Merve Cankurt, “Ben babama ait günlük yayın yapan Yeşilyurt gazetesinde 5 aydır muhabirlik yapıyorum. Dün ve bugün buraya bir basın mensubu olarak görevimi yapmak için geldim. CHP’li İbrahim Tezan ise benim başartülü olmamdan rahatsız oldu ve beni dışarıya çıkartmak istedi. Ben kamu kurumunda çalışan birisi değilim. Ben işimi yapmak için buraya geldim. Bu konudan çok üzüntü duyuyorum. Bu kıyafetlerimle her türlü kamu kurumuna girerek görevimi bu zamana kadar yaptım. İbrahim Tezan’ı kınıyorum” dedi.