‘Türbeden sonra camilere saldırı oldu’

Irak Savunma Bakanlığı, Samara'daki türbe saldırısından sonra Bağdat'ta 31 camiye ve 8 din adamına saldırı düzenlendiğini açıkladı.

Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında konuşan Operasyonlar Müdürü General Abdulaziz Muhammed, bu hafta içinde yapılan güvenlik operasyonunda terör örgütlerine mensup 35 kişinin öldürüldüğünü, 12 kişinin de yaralı olarak ele geçirildiğini açıkladı. Muhammed, 487 kişinin de tutuklandığını söyledi.

Samara olayının ülkede iç savaş çıkarmak amacını taşıdığına dikkat çeken Muhammed, ‘Bu fitneyi çıkarmalarının en büyük nedeni de bu: Halkı birbirine düşürmek. Bu nedenle kargaşa en yüksek seviyeye ulaştı. Hatta olaylar engelenmeseydi bazı terör örgütleri bankaları soyacaktı’ dedi. Samara olayının çok gizli bir şekilde soruşturulduğunun altını çizen Muhammed sonuçların yakında halka açıklanacağını kaydetti.

Samara’da meydana gelen türbe saldırısından sonra Irak’ta bazı camilere silahlı kişilerce saldırıldığı haberlerinin çok abartıldığını kaydeden Muhammed basından bu konuda yardım istedi. Muhammed, ‘Camilere toplam 31 saldırı düzenlendi. 8 din adamına saldırı yapıldı. 72 gösteri düzelendi. Sokağa çıkma yasağının uygulanmasının çok faydasını gördük. Bundan böyle çeşitli grupların silahla dolaşmalarına izine vermeyeceğiz.” dedi.

Kim olursa olsun bunun yasaklandığını dile getiren Muhammed bundan böyle silahla görülenlerin de göz altına alınacağını ifade etti. Muhammed, İçişleri Bakanlığı güçlerinin bulunmadığı semtlere ulusal birliği simgeleyen Irak bayrağının dalgalandığı zırhlı araçların mevzilenmesi talimatının verildiğini açıkladı.

Kuzeydeki Kürt bölgesi hariç tüm milisleri silahlardan arındıracaklarını belirten Muhammed, Kürt peşmergelerin diğer Iraklı askerlerden farklı olduğunu söyledi.

Muhammed, halen Bağdat genelinde bulunan 136 arama noktasının hareketli noktalar haline getirileceğini ve beton bariyerlerin yavaş yavaş kaldırılacağını belirtti.