Turgut Özal’ın kurmayları MHP’yi suçladı

Özal'ın 3 önemli ismi Hasan Celal Güzel, Vehbi Dinçerler ve Oltan Sungurlu, anayasaya destek verdi.

Anayasa paketinin referandumda çok rahat bir şekilde kabul edileceğini savunan eski bakanlar, CHP ve MHP’nin tutumunu eleştirdi. Kanal A’daki “Görüş Farkı” programına katılan eski bakanlardan Hasan Celal Güzel, “MHP’yi şaşkınlık ve hayretler içinde seyrediyorum. CHP’yi iyi anlıyorum. CHP, 27 Mayıs’tan beri, yarım asırdır, millet iradesi dışındaki güçlerle iç içe. Evvela bürokrasi ve militarizm ile şimdi de jüristokrasi ile dans ediyor. MHP’yi ise anlayamıyorum.” dedi. MHP’nin başörtüsü düzenlemesinde AK Parti ile birlikte mağdur olduğunu hatırlatan Güzel, “Tabanı da bundan müşteki. Buna rağmen AK Parti’ye muhalefet yapabilmek için inadına üstüne üstüne gidiyor. Bu durum MHP’nin aleyhine olacak.” ifadelerini kullandı.

Eski adalet bakanlarından Oltan Sungurlu da referandumun halktan çok rahat bir şekilde geçeceği görüşünü dile getirdi. Sungurlu, “Mahkemelerde davası, icrası olan herkes bu referanduma destek verir. İnsanlar yargıdaki problemlerden dolayı rahatsızlar.” diye konuştu. Muhalefet partilerinin, değişikliğe destek vermesi gerekirken, karşı çıkarak yanlış yaptığını ifade eden Sungurlu, bu partilerin önümüzdeki seçimi kendi açılarından tehlikeye soktuğunu savundu.

Özal döneminde Milli Eğitim ve devlet bakanlıkları yapan Vehbi Dinçerler de 12 Eylül anayasasının mutlaka değiştirilmesini isterken, hükümetin hazırladığı değişikliğin eksik olduğunu ifade etti. Paketin ayrı ayrı oylanması gerektiği fikrine karşı çıkan Dinçerler, “Bu tip şeyler paket olarak sunulur. Paket olarak oylanması hukuka da, ahlaka da, siyasi anlayışa da uygundur.” şeklinde konuştu.