Turgutreis’te kaçak yapılara vize yok

uğla'nın Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis Belediyesi, kış aylarında belde sınırları içinde inşaatı devam eden villa, otel, restoran ve işyerlerine yönelik bir dizi önlem aldı.

Beldede yapımı devam eden inşaatların titizlikle denetlendiği ve projeye aykırı kaçak inşaat yapanların binalarının mühürlenerek en yakın zamanda ekipler tarafından yıkılacağı ve suç duyurusunda bulunulacağı kaydedildi. Mühürlenmiş inşaatlarda kaçak yapılardan dolayı kesilen para cezalarının ardından usulsüz inşaata devam edildiği takdirde cezanın üç katına çıkarılacağı ifade edildi. Alınan önlemler arasında bütün binalarda temel vizesi mecburiyeti, çatılarda inşaat yapılmaması ve beton dökülmemesi, toplu sitelerde kat irtifakı onayı için yapıların subasmanının yüzde 50 oranında tamamlanması, çekme mesafesi düzenlenirken yan cephedeki binalara uyumlu olunması, büyük arsalarda sadece bina oturma alanı içinde kazı yapılması yer alıyor. Belediyeden verilen inşaat ruhsatı eki onaylı projeyle inşaat yapılabilecek. Projedeki değişiklikler belediyeye bildirilecek, aksi halde para cezası kesilecek.

Turgutreis Belediyesi zabıta ekipleri de inşaatların sık olduğu merkez, Bahçelievler, Akçaalan ve Akyarlar mevkilerinde denetimlerine 24 saat devam ediyor. Proje kriterlerine aykırı binalar tespit edilerek ceza uygulanıyor.

Mayıs ayından itibaren özellikle turistik tesis, plaj ve sahillere yakın yerlerde başlayan inşaatlarda yasağa uymayanları ikaz ettiklerini belirten Turgutreis Belediye Başkanı Ali Server Yazgan, “Yaz aylarında nüfusu 500 bine ulaşan ve çok sayıda yabancı turistin geldiği Turgutreis’te görüntü kirliliğine izin vermeyeceğiz.” dedi.