Turistler Türkiye’den ayrılmadı

Bakan Atilla Koç, hükümetin aldığı önemli tedbirler ile yerli turistlerin bu sene yurt dışına çıkmadığını belirtti.

Çeşitli incelemeler ve açılışlar için memleketi Aydın’a gelen Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, gezi programı sırasında gazetecilerden gelen yerli turistler konusundaki soruları cevapladı. Bakan Koç, hükümetin yabancı turist sayısındaki düşüşü fırsat bilerek aldığı önlemler sayesinde yerli turistlere uygulanan fiyatlarda indirime gidildiğini beyan etti.

Atilla Koç, yerli turistlerin ön ayırtma yapılması durumunda eskiden olduğu gibi olmayacağını söyledi. Koç, bu durumda yabancı turistlerle aynı fiyata, hatta onlardan yüzde 20 daha ucuza turizm yapılabileceğini ifade etti. Bu imkanın bir çok değişik faydası olduğunu kaydeden Bakan Koç, “Biz geçen sene yurt içi turizm pahalı diye yurt dışı turizmi teşvik etmiştik. Geçen sene Türkiye’den 8 milyon turist gitti dışarıya. Yani 21 milyon geldi 8 milyon gitti. Bu sene bu aldığımız tedbirler ile zannederim 8 milyon turist gitmeyecek. Oradan da karımız olacak. En sıkıntılı devirlerde doluluk oranlarını yerli turistle doldurmuş olacağız.” diye konuştu.

Atilla Koç, Antalya bölgesine ise son 5 yılın en fazla turist sayısına ulaştığını sözlerine ekledi. Koç, Antalya’ya geçen yıl 800 bin turistin geldiği Haziran ayında bu yıl 900 bini aşkın turistin geldiğini açıkladı. Ama halen genel olarak turist sayısında açık ve geri durumun devam ettiğini dile getiren Bakan Koç, “Zannediyorum en geç bu ayın sonunda üste geçeceğiz. Ve özellikle Avrupa Şampiyonası (Dünya Kupası) bittikten sonra Eylül, Ekim ve Kasım sonbahar ayları için bağlantılar çok iyi. Böyle giderse geçen sene gelen turist sayısını geçeceğiz. Fiyat indirimleri olduğu için gelirlerde düşme olabilir ama giderlerde de düşüş olacak. Çünkü 8 milyon yerli turist gitmeyecek.” ifadelerini kullandı.