Turizm artık deniz kumsal ve güneş ekseninden çıktı

Isparta'nın alternatif turizm kaynaklarına sahip olduğunu belirten Vali Şemsettin Uzun, günümüzde turizmin sadece sahillerle kısıtlanamayacağını belirterek, doğa, tabiat ve inanç turizminde iddialı olduklarını belirtti.

Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu(TÜGİK) ve Ege Akdeniz Bölgesi Genç İşadamları Dernekleri Federasyonu’nun ev sahipliğinde(EGAFED) Antalya Sherwood Breezes Resort Oteli’nde yapılan ‘Sürdürülebilir Turizm için Alternatif Yaklaşımlar’ Paneli’ne Isparta’dan da üst düzey katılım oldu. Federasyon üyesi Isparta Genç İşadamları Derneği’nin(IGİAD) katılımıyla toplantı yapıldı. Isparta Valisi Şemsettin Uzun, toplantıda 17 dakikalık bir sunum yaptı. Gazeteci Yazar Yavuz Donat’ın yönettiği panelde, turizmin çeşitlendirilmesi ve alternatif fikirlerin yaratılması tartışıldı.

Vali Şemsettin Uzun Isparta’nın Batı Akdeniz Bölgesi’nde turizm yatırım ve işletmecilerine alternatif bir çok turizm imkanı sunabilecek kapasiteye sahip olduğunu kaydetti. Eğirdir Gölü, dağcılık, doğa yürüyüşleri, tabiat parkı, Kızıldağ, inanç turizmi değerleri konusunda bilgiler veren Isparta Valisi Şemsettin Uzun, yatırımcıları Isparta’ya davet etti. Isparta Valisi Şemsettin Uzun, turizmin artık ‘deniz, kumsal, güneş’ ekseninden çıktığını, bu bağlamda kentin güçlü alternatif kaynaklar yaratabilecek noktaları olduğunu bildirdi. Isparta’nın dünya gülyağı ihtiyacının yüzde 60’ını karşıladığını belirten Vali Uzun, “Artık gülcülük öyle bir hale geldi ki, yabancı turistler, gül toplama sezonunda köylerimizde yaşayarak, gül topluyorlar. Gelişen diğer bir destinasyon da Türkiye’nin ikinci uzun mesafe yürüyüşü olan St. Paul Yolu’dur. Yürüyüş rotası Perge veya Aspendos’tan Isparta Yalvaç’a kadar sürmektedir.” dedi. Isparta’nın antik kentleri, tabiat parkları, doğal varlıkları, kış, kültür, eko, safari, sağlık ve inanç turizmi için bir değer oluşturduğunu söyleyen Uzun, yatırımcıların Isparta’da inceleme yapmaları halinde kendisine hak vererek yatırım yapacaklarını iddia etti. Türkiye genelinde 18 adet kış sporları ve kayak merkezi bulunduğunu aktaran Uzun, zirve yüksekliği 2 bin 635 metre olan Isparta’daki Davraz Kayak Merkezi’nin tüm kalite standartları açısından ilk 5’te yer aldığını vurguladı. Isparta’yı bölgenin yükselen değeri olarak ilan eden Uzun, “Isparta bir yıldız şehirdir. Alternatif turizm kaynakları için sınırsız olanaklara sahiptir.” şeklinde konuştu.

IGİAD’ın görev üstlendiği ‘Sürdürülebilir Turizm için Alternatif Yaklaşımlar’ Paneli’ne katılan Isparta Milletvekili Emin Bilgiç, organizasyon karşısında heyecan duyduğunu kaydetti. Isparta’nın mutlak surette her alanda olduğu gibi turizmde de hak ettiği noktalara ulaşacağına işaret eden Milletvekili Emin Bilgiç, Bölge Kalkınma Ajansı kurulması yönündeki çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Genç işadamlarının kentin gelişmesi için bir araya gelerek güç oluşturmasını övgüyle karşıladığını belirten Bilgiç, “Yaşadığımız kente karşı sorumluluklarımızı yerine getirmek, değerler katmak onur verici. Yapılanmanızı kutluyorum” dedi.