‘Turizm doyuma ulasti tesvikler seraciliga kaydirilsin’

ANTALYA - Düzenli planlama ile dünya standartlarina ulasan turizm belli noktalarda doyum noktasina geldi.

Tarim sektörü ise devletin turizme verdigi tesvigin seraciliga kaydirilmasini istiyor.
Tarim sektörünün lokomotifi olan ve turizmden sonra ikinci bacasiz sanayi olarak adlandirilmaya baslanan seraciligin da turizmde oldugu gibi düzenli planlama ile saha kaldirilabilecegi belirtiliyor. Sektörün ortak görüsü; seracilik da tesvik kapsamina alinsa, tarim ürünlerinde yilda 12 milyar dolar kazanan Ispanya ve 20 milyar dolar gelir elde eden Hollanda yakalanabilir. Bu arada Türkiye’nin yas meyve sebze ihracati 800 milyon dolar civarinda. Tarim sektörüne yabanci yatirimci akini baslar.

Diger taraftan Avrupa topraksiz üretime geçerken Türkiye’nin hala seracilikta bile köklü bir adim atamamasi sektörü ciddi sekilde endiselendiriyor. 2002 yilinda yatirimlarda devlet yardimi hakkinda alinan kararla Türkiye’de 7 sehir gelismis yöreler kapsamina alindi. Adana, Antalya, Ankara, Bursa, Istanbul, Izmir büyüksehir belediyeleri sinirlari içinde ve Kocaeli il sinirlari içinde turizm, egitim, saglik, elektronik ve AR-GE disindaki sektörler tesvik kapsamina dahil edilmedi. Belediyeler yasasi ile birlikte sinirlari genisleyen büyüksehir belediyeleri, tarim arazilerini imara kapatti. Tarimsal üretim yapilan büyük araziler bu sinirlar içine dahil edildi ve tesvik kapsami disinda tutuldu. Bu 7 ilde seracilik yatirimi yapmak isteyen girisimci hiçbir tesvikten yararlanamiyor. Tarim sektörü, tesvik kapsamina seraciligin da eklenmesini istiyor. Sadece KDV indiriminin bile seraciligi hareketlendirecegi belirtiliyor.

Istanbul Tarim Genel Müdürü Ali Riza Akinci, seraciligin da tesvik kapsamina alinmasi durumunda yabanci yatirimcilarin gelecegini söylüyor. Devletin seraciligi da artik bir endüstri olarak kabul etmesi gerektiginin altini çizen Akinci, “Tarim Bakanligi’nin özellikle Antalya’da bir örtüalti programi olmasi lazim. Planli kalkinmanin örnegini turizmde yasadik. Aslinda bu tarimda da çok rahat yasanabilir. Turizmde elde edilen rakamlari tarimda da yakalamak hayal degil. Artik turizm belli noktalarda özellikle sahillerde doyuma ulasti. Sira tarima geldi.” seklinde konusuyor.

Antalya Ticaret Borsasi Baskani Ilhami Kaplan ise Tarim Bakanligi’nin Türkiye’de seracilik alaninda her hangi bir çalismasinin olmadigini belirtiyor. Seraciligin kesinlikle tesvik kapsamina alinmasi gerektigini vurgulayan Kaplan, su serzeniste bulunuyor: “Turizmciler, basbakanla direk görüsebiliyor. Fakat tarim kesimi sorunlarini anlatacak kimse bulamiyor.” Kaplan da, ‘Destekler doyma noktasina gelen turizmden tarima kaydirilsin’ görüsünü savunuyor. Seracilikta yapilacak tesviklerle yas meyve sebze ihracatinin 10 milyar dolar seviyelerine ulasacagini tahmin eden Borsa Baskani, sunlari söylüyor: “Biz devletten fazla bir sey istemiyoruz. Bize organize tarim yapilabilecek alan göstersin yeter.”

Mevcut sorunlarin hem yerli hem de yabanci yatirimciyi engelledigini belirten Kaplan, “Avrupa tarim konusunda Türkiye’ye gözünü çevirdi ve yakindan takip ediyor. Israil ve Amerika dahil olmak üzere bir çok ülke tarima yatirim yapmak için Türkiye’deki sorunlarin çözülmesini bekliyor. Iyilestirme yapilirsa turizme yapilan yatirimlarin aynisi tarima da gelecektir.” tespitinde bulunuyor.

Günesler Gida Yönetim Kurulu Baskani Hamdi Günes, devlet yetkililerine seraciligin da artik bir endüstri oldugunu anlatamamaktan yakiniyor. Iki milyon Avro tutarinda yapacagi yatirimin büyüksehir sinirlari içinde kaldigindan dolayi tesvik alamadigini ifade eden Günes, “Sera yatirimina basladigimiz zaman belediye yasasi çikti. Yatirim alani büyüksehir belediyesi sinirlari içinde kaldigi için tesvik alamadik. Attigimiz her adim bize yüzde 18 pahaliya mal oldu. Antalya turizmin baskenti oldugu gibi modern seraciligin da merkezi konumunda. Bu sorunlar çözülmesi lazim.” diye konusuyor.

Günes, “100 dekar ve üzeri arazi bulmak parayla bile zor.” ifadesiyle arazilerin parçalanmisligina da isaret ediyor. Günes, sadece KDV indiriminin bile seracilikta büyük patlama yapabilecegini sözlerine ekliyor.