‘Turizm ilişkilerin en önemli unsuru’

Kültür ve Turizm Bakanı Koç, başkent Moskova'da Rusya Kültür Bakanı Alexander Sokolov ve Rusya Ekonomi Bakanlığı Turizm Yönetimi Başkanı Vladimir Straljakovsky ile görüştü.

Atilla Koç, Sokolov ile görüşmesi sırasında, iki ülkenin tarih boyunca kültürel iletişim içinde olduklarını belirterek, Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkilerin 1990’lı yıllarda, siyasal ilişkilerin de 2000’li yıllarda hızla geliştiğini kaydetti.

Koç, “Ancak maalesef bugün kültürel ilişkilerimiz, bu iki alanın gerisinde kalmıştır. Ülkelerimiz arasında kültür alanındaki işbirliğinin, siyasi ve ekonomik ilişkilerde kazanılan ivmeyle orantılı biçimde ilerletilmesi ve yoğunlaştırılmasını arzu ediyoruz” dedi.

Koç, Straljakovskiy ile görüşmesinde de iki ülke arasında ekonomik ve siyasal alanlardaki hızlı gelişmenin, bizzat Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından en üst düzeyde teyit edilmiş olduğunu vurguladı.

Putin’in, Türkiye’ye 2004’te yaptığı ziyaret sırasında imzalanan ortak deklarasyonda, “iki ülke arasındaki ilişkilerin boyutlarının genişletilmesi, daha da güçlendirilmesi ve ortaklık düzeyine yükseltilmesinin karara bağlandığının belirtildiğini” ifade eden Koç, ortak Deklarasyonunun, “yüksek bir iradenin göstergesi olduğunu” belirterek, “Turizm, bu ilişkilerin en önemli unsurudur. Biz, ülke olarak turizmi yalnızca bir ekonomik sektör olarak değil, halkların birbirlerine yakınlaşmalarını sağlayan önemli bir sosyo-kültürel alan olarak görüyoruz” diye konuştu.

İki ülke arasında turizm alanındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için belirli adımlar atıldığını kaydeden Koç, şunları söyledi:
“Antalya’da bir Rus turizm okulu kurulmuştur ve 2 yıldır faaliyettedir. Kapadokya’daki turizm yüksek okulu da yine Rus turizm yetkilileriyle birlikte eğitim ve staj konularında programlar hazırlamakta, turizm meslek liselerinde Rusça, seçmeli yabancı dil olarak okutulmaktadır.”

Rusya’nın Soçi ve Anapa gibi turizm merkezlerinin uluslararası birer çekim merkezi olmalarından ötürü, Karadeniz havzasında ortak çalışmalar yapıldığını kaydeden Koç, “Bu çerçevede hem altyapı, hem de tesislerin kalitesiyle ilgili ortak çalışmalara hız verilebilir” dedi.

Koç, konuşmasında, Türkiye’nin ayrıca kültür turizmi alanında da önemli bir destinasyon olduğunu belirterek, “bu destinasyonun hem kalite, hem ulaşılabilirlik açısından Rus turistler için önemli avantajlara sahip olduğunu” dile getirdi.