Turizm şirketlerinin umudu İstanbul

Kuş gribi, karikatür krizi, Avrupa'daki ekonomik durgunluk gibi sebeplerle turizmin kalbi Antalya'daki yüzde 30'lara varan düşüş turizmcileri endişelendiriyor.

Sektör temsilcileri, başta Avrupalılar olmak üzere yabancıların Dünya Kupası’nı tercih edeceğini belirtirken, gözler yılın ilk çeyreğinde yüzde 12’lik artış kaydeden İstanbul’a çevrildi. Hıristiyanların Paskalya tatili sebebiyle bu ay otellerin yüzde 90’ların üzerinde doluluk oranıyla çalıştığı megakentte, Antalya’daki olumsuz gelişmelerin aksine yoğun bir hareketlilik gözleniyor. Yıl sonuna kadar bin 500 ile 9 bin kişinin katılacağı 18 kongre ve toplantıya ev sahipliği yapacak şehirde, ağustos ayında Formula 1 yarışı düzenlenecek. Oteller yaz dönemi rezervasyonlarının önemli bir bölümünü doldururken, İstanbul merkezli düzenlenen kültür turlarına yoğun ilgi var. 6 milyon turist hedefine kilitlenen İstanbul turizmcisi ortak görüşte birleşiyor: “Turizmi İstanbul kurtaracak.” Ramada Plaza İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı Murat Keloğlu, ekonominin kalbi olması dolayısıyla İstanbul’un bu düşüşten fazla etkilenmeyeceğini vurguluyor.

Geçen yıl 21,5 milyon yabancıyı ağırlayan Türkiye’nin 2006 hedefi turist sayısını 26 milyona çıkarmak. Ancak, bu yılın ilk çeyreğinde yaşanan olumsuz gelişmeler turizmin amiral gemisi olarak nitelendirilen Antalya’yı vurdu. Geçen yıl 7,3 milyon turist ağırlayan şehir, ilk üç ayda yüzde 29’luk bir düşüş yaşadı. Turist sayısındaki azalma Antalya ve İstanbul arasında yaşanan rekabette İstanbul’un ön plana çıkmasına sebep oldu. Ekonomik, sosyal ve kültürel başkent olarak anılan İstanbul’a geçtiğimiz yılın ilk üç ayında gelen turist sayısı 793 bin iken bu yıl yüzde 12’lik artışla 885 bine yükseldi. İstanbul’daki turist sayısında ağırlığı Alman, Rus ve İngiliz turistler oluşturdu. Bu yıl ortaya çıkan rakamlar turizm sektörünün kabuk değiştirdiğini gösteriyor. ‘Her şey dahil’ sisteminin etkisiyle turizmde yıllardır sürekli ön plana çıkan Antalya’dan olumlu sinyaller almayan sektör temsilcileri, ağırlığı kültür turları ve iç turizme vermeye başladı. Gelişmeleri yakından takip eden seyahat acenteleri, iç bölgelerin ağırlıkta olduğu tur paketleri hazırlayarak Uzakdoğu ve Arap kökenli turistleri Türkiye’ye çekme çabası içine girdi. Yeni hazırlanan kültür turu paketlerinde İstanbul ön plana çıkıyor. Kapadokya, Çanakkale gibi kültürel bölgelere yönelik düzenlenen turların hepsinde ağırlık noktasını İstanbul oluşturuyor. Turistik Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, tarihî yarımada gibi önemli bir kültürel merkeze sahip şehrin turistlerin çekim merkezi olduğunu, bu sebeple tur operatörlerinin İstanbul’u tercih ettiklerini dile getiriyor. Kuş gribi, karikatür krizi gibi olumsuzlukların Avrupa’dan gelen turist sayısında önemli düşüşe yol açtığını dile getiren Clup İrem Tur’un Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Ulubay da daralmayı atlatabilmek için yeni tur paketleri hazırladıklarını ifade ediyor. Ulubay, turlarda ağırlığı İstanbul’a verdiklerini belirtiyor: “Çanakkale Truva, Nevşehir Ürgüp-Göreme, Efes, Kilikya gibi bölgeleri içine alan paket turlara hız verdik. Ama ağırlık noktamız İstanbul. Burada turistlere en az 2 gün konaklama yaptırdıktan sonra diğer bölgelere götürüyoruz. Turlara ilgiden memnunuz.”

İstanbul’un olumsuz gelişmelerden etkilenmemesinde en önemli etkenlerden birisi de ekonomik hareketlilik. Türk ekonomisinin kalbi konumundaki şehir bu yıl da ulusal ve uluslararası çok sayıda kongreye ev sahipliği yapıyor. Nisandan kasıma kadar sadece Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde düzenlenecek uluslararası kongrelerin sayısı 18. Her kongre, merkezdeki otellerin doluluk oranlarını önemli ölçüde artırıyor. Lütfi Kırdar’a yürüme mesafesindeki Ramada Plaza İstanbul’un Yönetim Kurulu Başkanı Murat Keloğlu, bereketli bir yıl geçirdiklerini belirtiyor. 21-23 Nisan’da düzenlenecek ve 9 bin kişinin katılacağı Eczacılık Kongresi sebebiyle otelin rezervasyonlarının büyük ölçüde dolduğuna dikkat çeken Keloğlu, iş amaçlı gezilerin kuş gribi, karikatür krizi gibi olumsuzluklardan etkilenmediğini vurguluyor. Keloğlu, “Sahil bölgelerinde yoğun rekabet, kısa süren turizm sezonu ve maliyetlerin yüksekliği dolayısıyla Bodrum’daki oteli kapatıp dört mevsim turizmin yaşandığı İstanbul’a yönelmiştik. Bu oteli 6 ay önce faaliyete geçirdik, turizmde istenmeyen hadiseler gerçekleşmesine rağmen biz olumsuz etkilenmedik.” Keloğlu, Dünya Kupası maçlarının turist sayısında düşüşe yol açacağı; ancak bundan İstanbul’un fazla etkilenmeyeceği görüşünde: “Bunun nedeni tatil ve iş seyahatlerindeki farktan kaynaklanıyor. Tatil amaçlı geziler ertelenir; ama iş amaçlı gezilerin ertelenmesi zordur. Sahil bölgeleri Dünya Kupası maçlarından önemli ölçüde etkilenecek.” Turistik Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, yılın ilk üç ayında yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen İstanbul’a gelen turist sayısındaki artışın sevindirici olduğunu söylüyor. Bayındır, bu ay Paskalya turizminden 40 bin turist ile 350 dolarlık turizm geliri beklediklerini anlatıyor. 2005 yılı rakamlarını geçerek 6 milyon turist ağırlamayı hedeflediklerini vurgulayan Bayındır, belediye ile işbirliği yaparak bu yıl yurtdışındaki 30 uluslararası turizm fuarına katılacaklarını ifade ediyor. Bayındır, “Fuarlarda ‘İstanbul destinasyonu’nu dünyaya tanıtmaya devam ediyoruz. Otelciler, artan maliyetler sebebiyle sıkıntı yaşıyor. Turizmcinin sırtındaki yüklerin hafifletilerek, sektörün nefes alması durumunda çok daha iyi işler başarırız.” diyor. İstanbul’u ziyaret eden turistlerin geldikleri ülkeler arasında Lesotho, Gabon, Mayotte, Tonga, Grenada, Swaziland gibi ismi duyulmamış ülkeler de bulunuyor.

Almanya kupadan 4 milyar Euro gelir bekliyor

Dünya Futbol Şampiyonası, haziran ayında Almanya’da düzenlenecek. Alman Turizm Ekonomisi Birliği’nin (BTW) başkent Berlin’de düzenlenen yıllık toplantısında, organizasyonun Alman turizmine katkısı tartışılmıştı. Toplantıya Dünya Futbol Şampiyonası Organizasyon Komitesi Başkanı Franz Beckenbauer’den Alman turizmcilere, Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vural Öger’e ve Avrupa Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner’e kadar pek çok yetkili katılmıştı. Almanlar, toplantıda “Dünya Futbol Şampiyonası’ndan yaklaşık 4 milyar Euro’luk turizm geliri elde edebiliriz.” görüşünde birleşmişti.