Turizmci en çok medyadaki haberlerden korkuyor

Türkiye ekonomisine 21 milyar dolar döviz girdisi sağlamayı hedefleyen turizm sektörü, 2006'nın ilk çeyreğinde turist sayısındaki azalışın şaşkınlığını yaşıyor.

Azalmanın sebepleri olarak kuş gribi, karikatür krizi, terör olayları ve tatilini kış aylarında yapan emekli Avrupalı turistlerin seyahat planlarını ertelemeleri gösteriliyor. Daralmanın Akdeniz ülkelerinin hepsinde görüldüğüne dikkat çeken sektör temsilcileri büyümenin devam etmesi için ilginç bir öneride bulundu. Tanıtım için yurtdışında milyonlarca dolar harcanırken medyanın olumsuz hadiseleri abartarak vermesi ile emeklerin heba olduğu belirtiliyor. Avrupa ülkelerinde görülen kuş gribi hastalığının Batı medyasında adeta geçiştirilerek verildiğini hatırlatan uzmanlar Türk medyasının ise haberleri tavuk sektörünü durma noktasına getirecek şekilde yansıttığını kaydetti. Uzmanlar, medyanın Avrupa ülkelerinde olduğu gibi milli çıkarları gözeten bir yayın politikasına sahip olması gerektiğine işaret ediyor.

Turizmin başkenti Antalya’nın Belediye Başkanı Menderes Türel, yaşanan ‘tatsız’ olayların gazete sayfaları ya da televizyon ekranlarına taşınırken, biraz daha dikkatli olunmasını istiyor. Türel’e göre ilk üç aylık kayıp yaz aylarındaki son dakika rezervasyonları ile kapatılabilir; ancak medyada yer alan kötü bir haberin vereceği zarar, milyon dolarlık tanıtımlarla bile giderilemez. Turist sayısındaki düşüşün Akdeniz kıyısı ülkelerinin hepsinde görüldüğünü vurgulayan Türel, panik yapmaya gerek olmadığını söylüyor. İspanya’da yüzde 14’ü bulan turist sayısındaki düşüş Yunanistan’da da yüzde 15 olarak gerçekleşti. “Rakamlar son bir haftadır yükselişe geçti.” diyen Türel’in hesabına göre ilk yarıdaki yüzde 50’lik düşüşün bütün yıl devam etmesi 2 milyon turistin gelmemesi demek. Aradaki açık da rahatlıkla Rusya ve Ortadoğu pazarından kapatılabilir. Mevsimsel sıkıntıları sektörün zorlanmadan aşacağını vurgulayan Antalya Belediye Başkanı, “Özellikle, son dakika rezervasyonlarıyla Avrupa pazarındaki düşüşün kapanacağını düşünüyorum. İlk üç aylık rakamlar genellikle, gelen turist sayısı açısından düşük olduğu için buradaki yüzdelerin yüksekliği yekûn itibarıyla çok anlam ifade etmiyor. Tabii ki dikkate alınması lazım, ama önemli olan yaz aylarındaki düşüşlerin bu oranlarda olmamasını sağlamaktır. Her şeye rağmen Antalya’da yine 7 milyon turist ağırlayacağımızı düşünüyorum. Moralimizi hiçbir şekilde bozmamamız lazım. Bu konuda medyamıza da büyük görev düşüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yakalanan olumlu hava ile geçen yıl 21 milyon turist ağırlayan Türkiye 17 milyar dolar gelir elde etti. 2006’da ise 26 milyon turiste karşılık 20 milyar dolarlık gelir hedefleniyor. Ancak, Ocak-Mart 2005’te 685 bin turist ağırlayan turizmin kalbi Antalya’ya yılın ilk üç ayında gelen yabancı sayısının 491 binde kalması sektörden kırmızı alarm geldiği şeklinde yorumlandı. Uzun süredir büyük bir titizlikle belediye ile ortaklaşa yürüttükleri tanıtım kampanyasının meyvelerini toplamaya başladıklarnı ifade eden Turistik Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, İstanbul’a gelen turist sayısındaki artışa dikkat çekerek, “Gazeteci arkadaşlardan kötü haberleri verirken, büyük emek harcayıp yakaladığımız bu güzel atmosferi tehlikeye atacak duruş ve davranışlardan sakınmalarını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. “Haber sansürlensin demiyoruz, ama insanları panikletecek, korku verecek şekilde olmaması lazım. Zaten teröristlerin istediği de bu.” diyen Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut ise, herkesi üzerine düşen sorumluluk bilincine uygun davranmaya davet ediyor. Barut, turizmde gelinen noktanın yaşanan krizlerle değil, onların medyada yer alış tarzı ile ilgili olduğunu düşünüyor. Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı Osman Ayık ise yaşanan krizler sırasında yapılan haberlerin sıkıntı oluşturduğuna dikkat çekiyor. Seyahat Acentaları Birliği İkinci Başkanı Rıza Epikmen ise ocak, şubat, mart aylarının turizm sektörü için ölü dönemler olduğunu belirtiyor. Akdeniz ülkelerinde fiyatların yarı yarıya düşüş gösterdiği bu dönemde daha çok ekonomik imkanları kısıtlı turist grubunun tatile çıktığını vurgulayan Epikmen’e göre de Avrupa’da baş gösteren ekonomik sıkıntılardan olumsuz etkilenen bu grup tatil planlarını erteliyor. Turizmin seyriyle ilgili en önemli göstergeyi ise ‘kongreler’ oluşturuyor. Kuş gribi, karikatür krizi ve bir rahibin öldürülmesi olaylarına rağmen organizesi yapılan hiçbir kongre iptal edilmedi. Dolayısıyla turizmde genel anlamda bir sıkıntı yaşanmayacak. İstanbul’un turizm çeşitliliği nedeniyle turist sayısında Antalya gibi düşüş yaşamadığına dikkat çeken Bayındır, 2005’te 5.5 milyon olan turist sayısının bu yıl 6 milyonun üstüne çıkmasını beklediklerini dile getiriyor. Yılın ilk aylarındaki tatsız hadiselerin yaz dönemi rezervasyonlarında herhangi bir iptale yol açmadığına dikkat çeken Bayındır, nisandan itibaren turist sayısında tırmanış beklediklerini söyledi.