Turizmciler umutlu

Kuş gribinin ve karikatür krizinin etkisinin geçtiğini söyleyen Türk turizmcileri, Türkiye rezervasyonlarında artış yaşandığını ve önümüzdeki aylar için umutlu olduklarını belirttiler.

Turizmciler, ilk üç ayda yaşanan rezervasyonlardaki düşüklüğün de artık geride kaldığını vurguladılar.

Türk Havayolları Almanya Müdürü Orhan Kabaoğlu, Türkiye rezervasyonlarının Şubat ve Mart aylarında kötü olduğunu fakat Nisan ayından itibaren toparlanma yaşandığını kaydetti. ”Şua n için durum gayet iyi.”diyen Kabaoğlu; Kayseri, Adana, Samsun ve Trabzon’a direkt seferler planladıklarını ve bunların da dolduğunu belirtti. Kuş gribinin ilk 6 aya etkisinin olduğunu dile getiren Kabaoğlu, ”İkinci 6 ay için beklentilerimiz yüksek, planlarımızı da buna göre yaptık.”şeklinde konuştu.

Sky Travel’ın sahibi Seçim İlkyaz da rezervasyonların arttığını belirtti. İlkyaz, ”Bir hafta önce Türkiye’deydim, 4-5 yıldızlı otellerin yüzde 70’i dolu” diyerek, bu oranın önümüzdeki aylarda da artacağını söyledi. ”Önümüzde okul tatili var, Dünya Kupası’nın da sona ermesinden sonra bir yoğunluk yaşayacağımızı söyleyebilirim.”diyen İlkyaz, buna rağmen doluluk oranlarının geçen yıla kıyasla düşük olduğunu kaydetti. Vergilerin yükseldiğini, benzin fiyatlarındaki artışın piyasaya yansıdığını ve Almanya’da ekonominin de kötüleştiğini vurgulayan İlkyaz, ”Bu nedeniyle geçen yıla oranla Türkiye tatilleri düşük. Ama kuş gribinin etkisinin geçtiğini düşünüyorum.”dedi.

Bentour Frankfurt Müdürü Boğaçhan Cönkeroğlu, Türkiye’de turizm sektörünün yapısal problemlerine ve medyanın etkisine dikkat çekti. ”Almanya’da 60 milyon insan tatile gidiyor. Bu sayının sadece 4,5 milyonu bize geliyor.”diyen Cönkeroğlu, iyi bir tanıtımla bu sayının artırılabileceğini aktardı. Cönkeroğlu, Türkiye’de turizmcilerin yeterince destek görmediğini de vurguladı. Geçen seneki rakamlara bu yıl ulaşılmasının hayal olduğuna dikkat çeken Bentour Frankfurt Müdürü, bunda medyanın tek taraflı yayınlarının da etkili olduğunu kaydetti. Cönkeroğlu, ”İspanya’da bombalar patlasa bile Almanya’da İspanyol turizmi hakkında olumsuz haberler çıkmaz. Fakat bizde olursa durum farklı.”dedi. 2006 yılı için karamsar olduğunu söyleyen Boğaçhan Cönkeroğlu, ”Umudumuzu 2007 yılına bağladık.”diye konuştu.