Turizmcilerden Gezi tepkisi: İstanbul’da bir aylık kayıp yüzde 24

Türkiye'nin önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm, Ortadoğu'daki gelişmeler ve Gezi Parkı olaylarından ciddi şekilde kayıp yaşadı.

Türkiye’nin önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm, Ortadoğu’daki gelişmeler ve Gezi Parkı olaylarından ciddi şekilde kayıp yaşadı. Sektör temsilcileri sadece bir aylık istatistiklerde bile bu kaybı tespit etmenin mümkün olduğunu ifade etti. Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, 2013 Temmuz ayı gecelik konuklama eksiklerinin yüzde 24’e ulaştığını belirterek, “İnsanlar korktukları zaman da turizm yapamazsınız, bu iki kere iki dört. Macera arıyorsam gider Afrika’da safari yaparım ama gidip de Beyrut’ta bomba nereden gelecek, kim bana nereden saldıracak diye beklemem. ” dedi.

İstikrarsızlık ortamının ülke gelirlerine ilişkin en net rakamlarından birisini turizm sektörü veriyor. Sektör temsilcileri bir araya gelerek hem teknik sorunların çözümü hem de siyasi olaylardan etkilenin sektörü konuşmak için bir araya geldi. Haliç Kongre Merkezi’nde toplanan TUROB üyeleri Ortadoğu’daki gelişmeler, Gezi Parkı olayları ve sektörün sorunlarını konuşarak çözüm yolları aradı. Siyasi olayların turizm üzerinde büyük etkisi olduğunu belirten sektör temsilcileri Gezi Parkı olaylarının İstanbul’a ve Türkiye’ye maliyetinin büyük olduğunda hem fikir.

‘KORKU VARSA TURİZM OLMAZ’

Başkan Bayındır, Gezi Parkı’nda yaşananlar gibi olayların artık olağan karşılanması gerektiğini ve bunların dünyanın her yerinde olabildiğini belirtti. Ancak konunun diğer yanında bu tip olayların turizm faaliyetlerini etkilediği gerçeğini de kabul etmek gerektiğinin altını çizen Bayındır, “. Bu hadiselerin içine ekstrem uçlar katılıyor. İnsanlar korktukları zaman da turizm yapamazsınız, bu iki kere iki dört. Macera arıyorsam gider Afrika’da safari yaparım ama gidip de Beyrut’ta bomba nereden gelecek, kim bana nereden saldıracak diye beklemem. ” ifadesini kullandı.

Gezi olaylarının turizm üzerindeki etkisini sadece bir aylık rakamlarla bile değerlendirildiğinde olumsuzluğun ortaya çıktığını anlatan Bayındır, “Sadece Temmuz ayı geceleme eksiklikleri geçen seneye göre yüzde 23-24 daha düşük çıkıyor. Ortalama rakam yüzde 24’ü buluyor. Otellerde yüzde 24’lük bir eksilme varsa, eğer biz yüzde 10 daha yükselteceğiz diye çıktıysak o zaman yüzde 34 bir düşüş var demektir. ” değerlendirmesinde bulundu.

‘MISIR’DAN TÜRKİYE’YE GELENLER İÇİN VİZE PROBLEMİ YAŞANIYOR’

Turizm ile ilgili değerlendirmelerinde Ortadoğu’daki gelişmelerin de önemli olduğunun altını çizen Bayındır, Mısır’dan Türkiye’ye gelecek turistlerin vize problemi yaşadığını ve bunun da tur iptallerine neden olduğunu anlattı. Bayındır, bir ülkenin komşusunda meydana gelen bir felaketin o ülke için saadet anlamına gelemeyeceğini ifade ederek, “Mısır’da olan bu hadiseler bir takım şeyleri durdurmuştur. Suriye’den biz 1 milyona yakın turist alıyorduk. Şimdiki rakamlara bakınca 500 bini bulmuşuz. Ama Suriye’den gelip çadırlarda kalanların sayısı da 500 bine yakındır. Dolayısıyla tam olarak bilemiyoruz. Suriye’den gelişler durmuştur, ekseriyetle kaçış var. ” dedi.

MÜBERRA ERESİN: SEKTÖR TOPARLANIYOR

Sektörün önde gelen temsilcilerinden biri olan Müberra Eresin de Gezi olaylarının yaşandığı dönemlerdeki 3 aylık verilerde olumsuz etkiyi görmenin mümkün olduğunu anlattı. Eresin, turizm konusunun sadece kendisiyle ilgili olmadığını, olumsuz etki durumunda pek çok sektörün aynı anda zarara uğradığını ifade ederek, “İstanbul genelinde ortalama yüzde 20’lik bir gerileme oldu. Ağustos ayının 3. haftası itibariyle yükseliş yeniden başladı. Eylül, Ekim’de daha önceki kayıplarımızı kapatarak geçen yılı yakalayacağımızı düşünüyoruz. Konaklama sektörü 52 ayrı sektörü direk ya da endirek olarak etkileyen bir sektör. Dolayısıyla doluluk oranları aşağı düştüğünde yumurta satıcısında da işi düşüyor, taksi şoförünün de. Doğal olarak doluluk oranlarının aşağı inmesi diğer sektörleri de olumsuz etkilemiştir. Umuyoruz ki Eylül, Ekim rakamları geçtiğimiz dönemdeki o iki buçuk aylık dönemdeki kaybımızı karşılayacak” şeklinde konuştu.