Turizmcinin indirim talebi askıda

Kuş gribi ve karikatür krizi ile rezervasyonları düşen turizm sektörü de ‘teşvik’ almak için Başbakan'a çıktı.

“Türk turizminin önündeki engelleri kaldırmak suretiyle stratejik atılımları elbirliği ile hayata geçireceğiz.” diyen Erdoğan, konuyu Bakanlar Kurulu’nda enine boyuna görüşeceklerini ifade etti.

Türkiye geçtiğimiz yıl gelen 21 milyon turistten 18 milyar doları aşkın gelir elde etti. Bu rakamın 2010’da 40 milyar dolara yükseltilmesi hedefleniyor. Turizm sektörünün temsilcileri Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun başkanlığında Erdoğan, Devlet Bakanı Ali Babacan, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu ile görüştü. Başbakan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, turizm potansiyelinin mevcut düzeyinden yüksek olduğunu belirterek, hükümet olarak turizm sektörünün verimlilik ve çeşitliliğini artırmanın gayreti içinde olduklarını vurguladı. Bu konuda sektör temsilcileriyle birlikte yapılması gerekenleri uygulamaya koymaya hazır olduklarını kaydeden Erdoğan, “Amacımız, son birkaç yıl içinde Türk turizminin gösterdiği büyük gayretlerle elde ettiği, geldiği konumun, kazanımların kalıcı hale gelmesi. Bunun için neler yapılması gerektiğini ortaya koymak üzere bir araya geldik. Elbette, böylesine büyüyen bir sektörün sıkıntıları olacaktır. Bunları hep birlikte ele alacak, akılcı çözümler üretecek, Türk turizminin önündeki engelleri kaldırmak suretiyle stratejik atılımları el birliği ile hayata geçireceğiz.” diye konuştu. Hükümet, sektörün fotoğrafını çekecek master planı eylül ayında tamamlamayı öngörüyor.

Otelciler, ayrıca görüşecek

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, sektörün içine düştüğü sıkıntıları hükümete ilettiklerini kaydederek, yapılması gerekenlerin kısa sürede uygulamaya konulmasını istedi. Türkiye’nin turizmde rakibi olan Yunanistan, İtalya ve İspanya’da KDV oranı yüzde 5-8 arasında değişiyor. Hisarcıklıoğlu, “Rakiplerimizle eşit şartlarda yarışmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu. Toplantıda Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, Turist Rehberleri Birliği Başkanı Şerif Yenen ve bazı işadamları da hazır bulundu.

Öte yandan zirveye davet edilmeyen Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (Turob), toplantının ‘önemli bir eksiklik’le gerçekleştirildiğini ifade etti. Birliğin Başkanı Timur Bayındır, “Çağırsalardı iyi olurdu, İstanbul’un turizmdeki yeri ve sorunları önemlidir. Başka bölgelere benzemez.” değerlendirmesinde bulundu. Turob, Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığı ile Başbakan’a sunmak üzere İstanbul’daki işletmelerin sorunlarının konu edildiği yeni bir çalışma hazırlıyor. Ankara’da gerçekleşen buluşmadan iyi sonuçlar alınmasını umut ve temenni ettiklerini kaydeden Timur Bayındır, kendilerinin de sektörle ilgili tespit ettikleri sorunları Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’a anlatacak. Bayındır, Bakan Koç’tan kendisine sundukları dosyayı Başbakan’a iletmesini de isteyecek.

‘Cari açığın çoğunu biz finanse ediyoruz’

Yaşanan olumsuzlukların etkisiyle sektörde hem ziyaretçi hem de gelir artışı oranlarının yüzde 20’lerden yüzde 10’lara düşmesinden endişe ediliyor. Turizm geliri, ekonominin önündeki en büyük tehlikelerden cari açığın finansmanı açısından büyük önem taşıyor. 2005’te 23 milyar doları bulan cari açığın 18,2 milyar dolarlık kısmı turizm gelirleriyle karşılandı. Söz konusu açığın bu yıl 26 milyar dolara kadar çıkacağı tahmin ediliyor. Başbakan’a bugün ile geleceğin resmini gösterdiklerini belirten Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut, “Tedbir alınmazsa başta cari açık olumsuz etkilenecek. Sonra turizmin direkt ya da dolaylı katkı sağladığı 49 sektör sarsıntı yaşayacak.” tespitini yaptı.

TURİZMCİ DE KDV İNDİRİMİ İSTİYOR

Yüzde 18’lik KDV, Avrupa Birliği ile aynı seviyeye çekilmeli.

Sektörün rekabet gücünün artırılması için ÖTV düşürülsün.

Sektörün gelişiminin sağlanması için özel teşvik programları hazırlanarak, uygulamaya bir an önce başlanmalı.

Kışın faaliyet gösteren otellerde çalışanların sosyal sigorka primi ve ücretlerinden kesilen stopaj vergilerinin indirilmesinde fayda var.

Acilen yurtdışında büyük çaplı tanıtım turları düzenlenmeli.