‘Turizmde kuş gribi şokunu atlatacağız’

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bu yıl 26 milyon turist hedeflerinin kuş gribinden dolayı gerçekleşmeyebileceğini söyledi. Koç, "Bu şoku atlatmak için çok çalışacağız." dedi.

Turizmin kuş gribinden etkilendiğini belirten Koç, özelikle Rusya ve İsral’den gelecek turist sayısına güvendiğini söyledi. Koça şöyle konuştu: “Maalesef Aralık ayında kuş gribi çıktı. Halen etkileri sürüyor. Özellik Rusya, İran ve İsrail’den gelecek turislerin çokluğuna inanarak 26 bin hedef koydum. Bunun gayretlerini sarfederken yine şerh koymayı unutmadım. Olağan bir şey olmasa diye. Türkiye’de her an her şey olabiliyor. Can ve mal ile ilgili hadiselerde batlı turistler çok duyarlı. Bizim medya da bu olayı çok abarttı. Bu hadiseler başka ülkelerde de oldu ama bu kadar abartmadılar. Avrupa’ya gittiğimde hep önüme iki resim koyuyorlar, biri tavukları kovalarken, diğeri de bir çocuk annesinin kucağında ve altında bu çocuk iki saat sonra ölecek. Bir yanda sıkıntıyı atlatmaya çalışacağız bir de bu sıkıntıyı vesile sayıp daha çok ziyaretti gerçekleştirmek için organizasyon yapacağız.”

Türkiye’nin önemli bir ülke olduğunu belirten Koç, Osmanlı’dan bu yana hep görülmeyen bir elin bu ülkeyi koruduğunu ifade etti. Yeni bir kampanya başlatıklarını belirten Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yabancı turist ne kadara kalıyorsa Temmuz da da yerli turist o kadara kalacak. Turist sayısını buluruz. Geçen yıl 21 milyon turist geldi. 18.5 milyar dolar gelir elde ettik. Bunun yanında da Türkiye’den 8,5 milyon turist dışarı çıktı. Bu kanpanamızda bunu da sağlamış olacağız. Biz hedeflerimizden halen şaşmış değiliz. Turist gelecektir. Rusyada’da bu sene yüzde 100’e artış bekliyoruz. Yüzde 100 artış israil’den bekliyoruz. Nufusuna göre en fazla turist gönderen ülke İsrail. 400 bin turist geldi. Danimarka’daki karikatür krizine rağmen iyi turist bekliyoruz. İran’da geçen sene 900 bin turist geldi. Bu sene siyasi sorun olmasa 1.5 milyon tuirst bekliyoruz. Bütün bunlar hep etkiliyor. Çin geçen sene 100 bin turist gönderdi, bu sene 200 bini buluruz. Dünyadaki tüm tur operatörleri ile işbirliği yaparak bu şoku atlatmaya çalışacağız.”