Turizmde tesis sikintisini ortadan kaldirmak isteyen bakanlik 85 kamu arazisini isadamlarina tahsis ediyor

ERZURUM - Kültür ve Turizm Bakanligi, turizm alanindaki tesis yetersizliginin giderilmesi için 85 kamu arazisini isadamlarina tahsis etme karari aldi.

Bakanligin kararina göre Erzurum’da kis turizmi, Izmir’de golf turizmi, Kütahya’da da termal turizminin gelistirilmesi planlaniyor. Erzurum Kültür ve Turizm Il Müdürü Fikret Öztürk, uygulama ile yapisal donanim açisindan önemli bir eksikligin giderilecegine vurgu yaparken, Izmir Kültür ve Turizm Müdür Yardimcisi Abdulaziz Ediz ise tahsis islemlerinin yatirimcinin isini kolaylastirdigini ifade etti.

Tarihî ve dogal güzellikleriyle birçok yabancinin ziyaret etmek istedigi Türkiye’de tesis yetersizligi nedeniyle çok sayida talep geri çevriliyor. Bu yil 20 milyon turist agirlamayi hedeflen Türkiye’ye yilin ilk 9 ayi itibariyla gelen turist sayisi 17 milyonu geçti.

Kis turizmi sayesinde yil sonu hedefinin yakalanacagini belirten uzmanlar ise turizmin gelismesi için tesis yapilmasi gerektigine isaret ediyor. Kültür ve Turizm Bakanligi ise çesitli illerde 85 kamu arazisini isadamlarina tahisi etmek için hareket geçti. Bakanlikça, Adana Yumurtalik Dogu Sahili’ne Otel, Afyonkarahisar Bolvadin Gözsüzlü’ye termal konaklama, Aksaray Merkez Targin Hasandagi’na otel, Antalya’nin Kale ilçesine turizm kompleksi, Kemer, Manavgat, Belek, Aydin, Erzurum, Iskenderun, Izmir, Bodrum, Marmaris, Milas ve Sarikamis’a turizm tesisi, Isparta Davrazdagi’na kayak merkezi, Kütahya Emet ve Samsun Havza’ya termal konaklama, Tarsus ve Avanos’a golf turizmi için yer tahsisi yapiyor.

Erzurum Kültür ve Turizm Il Müdürü Fikret Öztürk, tahsisle birlikte yapisal donanim açisindan önemli bir eksikligin ortadan kalkacagini söyledi.

Izmir Kültür ve Turizm Müdür Yardimcisi Abdulaziz Ediz ise yer tahsisinin altyapi çalismalari yapilarak yatirimcilara teslim edildigini ifade etti.