‘Turizmde yaşanan problemler bakanı aşıyor’

Antalya'nın Alanya ilçesi Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, kuş giribi ve karikatür krizinden olumsuz etkilenen turizmin bakanlık politikasından çıkarılması gerektiğini söyledi.

Sorunlar üst düzeyde çözülmeli. Turizmden yılda 18 milyar dolar kazanıyoruz. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Mart’ta sektör yöneticileriyle toplantı yapacak olması beni umutlandırıyor. Turizmde ‘sen-ben’ dönemi kapanmalı. Artık ‘biz’ dönemi başlamalı.” dedi.

Sokaktaki simitçiden marketçisine, otelcisinden garsonuna hatta çiftçisine kadar herkesin turizm sektöründen ekmek yediğini aktaran Sipahioğlu, Türkiye’nin yeni bir imaj ortaya koyması için çok mücadele etmesine gerektiğini anlattı.

Irak’taki savaş ile Afganistan’da yaşanan olayların da Türkiye’yi olumsuz etkilediğine işaret eden Sipahioğlu, kuş gribinin Türkiye’nin yanısıra bir çok ülkede kendini göstermeye başladığını kaydetti.

Türkiye’nin imajını yenileyebilmesi için Avrupa’da tanıtım organizasyonları yapması gerektiğine inanan Sipahioğlu, turizmin bakanlık politikasından çıkarılması gerektiğine dikkat çekti.

Yabancılara mülk satışıyla ilgili yaşanan durgunluğu da değerlendiren Sipahioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) açtığı davanın süreci değiştirmeyeceğini ifade etti. Avrupalıların Alanya’dan sürekli konut satın aldığını ifade eden Sipahioğlu, “Ben bir hukukçu olarak açılan davanın Anayasa Mahkemesi’nde sorun teşkil etmeyeceğine inanıyorum. Bakanlar Kurulu’na konut satışı konusunda yetki verildi. Bu satışlar ülkemizi ekonomik olarak güçlendirir.” diye konuştu.

Krizin sadece Danimarka’ya yönelik olduğunu anlatan Başkan Sipahioğlu, bu güne kadar yabancılara 40-50 bin konut satışı yapılmasını büyük bir başarı olduğunu sözlerine ekledi.