‘Turizmi butik tarzı oteller rahatlatabilir’

Öger Tur Genel Müdürü Gökhan Benli, son zamanlarda dünyanın ilgi odağı haline gelen butik tarzı küçük otellerin turizme farklı bir müşteri kitlesi çekebileceğini söyledi.

Antalya’nın Alanya ilçesine gelen Gökhan Benli, Türkiye ekonomisinin önemli bir girdisi olan turizmin kısa vadede şu an için iyi olduğunu belirterek, “Bugüne kadar turizmde yüzde 30’luk düşüş mevcut. Haziran ayında ne olur bilemiyoruz. Çok iyi gitse bile kış rezervasyonlarındaki yüzde 30’luk düşüşü kapatmamız zor gibi gözüküyor. Ancak dünyanın ilgi odağı haline gelen butik tarzı küçük otellerin yaygınlaştırılması sektör için iyi olacaktır” dedi. Benli, gece ve şehir hayatıyla bir cazibe merkezi olan Alanya’nın butik otellerle daha fazla turist çekebileceğini kaydetti.

Tanıtım çalışmalarının sadece sıkışınca, krizlerde hatırlandığını anlatan Benli, her yıl bütün dernek, sivil toplum kuruluşları ve tur operatörleri bir araya gelerek tanıtım hazırlığı yapması gerektiğinin altını çizdi.

Alman pazarı için önemli bir bölge olan Alanya’ya yaşadığı krizlerden dolayı sahip çıkılması gerektiğine inanan Benli, kış sezonunun çok kötü geçtiğine dikkat çekti. Oger Tur olarak 2005 yılında Alanya’ya 115 bin turist getirdiklerini anlatan Benli, bu yıl ise yüzde 30’luk bir düşüşle aşağı yukarı 80 bin turist getirebileceklerini kaydetti. Sektörde yaşanan düşüşü tur operatörleriyle yurtdışında tanıtım kampanyaları yaparak telafi etmeye çalıştıklarını ifade eden Benli, yolcu sayısını arttırabilmek için Alanya’daki otelcilerle görüştüklerini belirtti.

Her yıl Oger Tur’la Türkiye’ye gelen müşterilerin kışın başka ülkeye gitme kararı aldığını hatırlatan Benli,

“Bu kararı tersine çevirmek mümkün değil. ‘Zararın neresinden dönersek kar’ diye düşünüyoruz. Bu zararı en az yüzde 20 veya 10’a düşürürsek sezonu başarıyla kapatacağımıza inanıyorum. Yarının ne getireceğini her zaman olduğu gibi net göremiyoruz. Kısa vadede rezervasyonlarda artış var. Fakat haziran ayında dünya kupası yapılması nedeniyle durum ne olur bilemeyiz” diye konuştu.

Diğer bölgelere göre Alanya’daki düşüşün çok fazla olmasını fiyat politikasına bağlayan Benli, yeni ürünler sunan diğer bölgelerin Alanya’dan daha avantajlı olduğunu hatırlattı. Benli, diğer bölgelerde yapılan fiyat indirimlerinin de Alanya’ya gelen turist saysında düşüşe neden olduğuna dikkat çekti.