Türk Arama Kurtarma Ekibi GEA Filipinler’de

Filipinler'de son haftadır aralıksız devam eden sağanak yağışların neden olduğu heyelan can kaybına binlerce yol açtı.

Ülkenin Güney Leyte St. Bernard kasabasının Guinsaugon köyünde gecen Cuma günü meydana gelen toprak kaymasından dolayı 2 köy haritadan silinirken, şimdiye kadar toprak altından yaklaşık 70 kişinin cesedi çıkarıldı. Arama kurtarma ekipleri bugüne kadar 57 kişiyi de sağ olarak kurtardı. Toprak altında kalan yaklaşık bin 800 kişinin yaşamından ümit kesildi.
Arama kurtarma çalışmaları, yağmur ve şiddetli rüzgar nedeniyle güçlükle sürdürülüyor. Türkiye’den bölgeye giden 9 kişilik GEA Arama Kurtarma Grubu çalışmalarına başladı. Filipin hükümetinden gelen arama ve sağlık ekibi talebi üzerine 3 Doktor, 2 Hemşire, 1 sağlık görevlisi ve 3 Arama Kurtarma Personeli’nden oluşan 9 kişilik GEA ekibi, yanlarında medikal malzeme ve arama kurtarma ekipmanları ile bölgeye hareket etmişti.

Ekibin Filipinlerdeki çalışmaları bölgenin ihtiyacına göre devam ettirilecek. Ekipte yer alan personelin isimleri şöyle: Dr. Orhan Çoşkun (Koordinatör Doktor), Özgür Bozoğlu (Takım Lideri), İbrahim Doğru (Arama-Kurtarma Personeli), Tolga Bengi (Arama-Kurtarma Personeli), Serpil Mete (Hemşire), Dr. Hüseyin Beköz (Doktor), Şükrü Öz (Sağlık Görevlisi), Mihrican Bal (Hemşire) ve Dr. Gökhan Durgun (Doktor ).