Türk-Arap yazarlar Lazkiye’de bulustu

Türk Edebiyatçilar Dernegi Antakya Sube Baskani Mehmet Karasu baskanligindaki 11 kisilik Türk Yazar-Sair heyeti Suriye'nin Lazkiye kentine giderek burada Arap Yazarlar Birligi yönetici ve üyeleriyle bulustu.

Lazkiye’de çesitli temas ve incelemelerde de bulunan Türk heyetinin ziyaretinden büyük mutluluk duyduklarini belirten Arap Yazalar Birligi Lazkiye Sube Baskani Züher Cabbur, hangi dilde olursa olsun kültür ve sanatin evrenselligine dikkat çekti.

Cabbur, siirde insan sevgisi oldugunu ve insanlari birbirine yaklastirdigina dikkat çekerek bu anlamda Türkiye-Suriye ile Antakya-Lazkiye kentleri arasindaki iliskilerin iyi yönde ivme kazanmasindan mutlu olduklarini belirtti.

Türk heyetine baskanlik eden Mehmet Karasu da “Yüzümüzü komsuya döndük” seklinde dile getirdigi açiklamasinda 21-26 Nisan tarihlerinde Antakya 3.Uluslarasi Kültür-Sanat Edebiyat günlerinde “Ortadogu Edebiyatçilari”nin bulustugunu hatirlatti, komsularin savas tehdidi altinda olduklari bir süreçte b gezinin, verilecek mesajlarin anlamli olacagini bildirdi.

Karasu Lazkiye gezisi sirasinda komsu ülke ve komsu iller arasindaki iliskilerin her alanda gelistirilmesi gerektigini kaydederek “El sikisma, kucaklasma zamanidir” açiklamasinda bulundu. Türk Heyeti Baskani Mehmet Karasu, içinde bulundugumuz cografyayi uzun uzun anlatmaya gerek bulunmadigini altini çizdigi konusmasinda “Hepimiz sorunlu bir cografyada yasiyoruz, böyle bir süreçte yapilmasi gereken halklar arasindaki kardeslik iliskilerini güçlendirmek, komsu kültürleri birbirine yaklastirmak olmalidir” dedi.

Türk edebiyatçi ve sairleri olarak büyük bir çogunlugun yüzlerini batiya dönerken oysa bir yüzlerinin de doguya dönük olmasi gerektigini belirten Mehmet Karasu, Lazkiye’de 2 gün süren Türk festival günlerinde su mesajlari verdi: “Ayni ortak tarihi, ayni ortak geçmisi paylasan, ortak mirasa sahip halklarin kültürel temsilcileri olarak yeniden nasil bulusabiliriz, komsu iliskileri yeniden nasil gelistirebiliriz? Edebiyatçilar olarak bu alanda öncü rol oynamamiz gerektigi görüsündeyim.”

Lazkiye’deki 2 günlük Türk-Arap yazar ve sairleri bulusmasinda, Türk Sairleri Arap Yazarlar Birligi Merkezi’ndeki “Siir günü”ne katildi, siirler okudu, heyet baskani Mehmet Karasu Antakya’nin tarihi konusunda komsu ülke Yazar ve Edebiyatçilarina bilgiler aktardi, orta tarih ve kültüre sahip oldugumuzu dile getirdi.

Türk heyetine Lazkiye’de bulundugu süre içinde Lazkiye Valisi, Cebel ilçesi belediye baskani,Türk Arap Yazarlar Birligi baskaninin ayri ayri onurlarina verdikleri yemeklere katildi, yöredeki tarihi eserleri gezdi.