Türk asıllı papaza ırkçılık sorgusu

Belçika adaleti, Türk asıllı aşırı dinci Katolik papaz Özdemir'in ırkçılık ve yabancı düşmanlığını kışkırtma ithamlarıyla Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasını kararlaştırdı.

Belçika adaleti, Türk asıllı aşırı dinci Katolik papaz Samuel Özdemir’in ırkçılık ve yabancı düşmanlığını kışkırtma ithamlarıyla Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasını kararlaştırdı.

Mons Temyiz Mahkemesi, geçen yıl, bu yönde verilen karara itiraz eden sanığı haksız bularak, dosyanın Ceza Mahkemesi’ne aktarılmasını ve yargılamanın gerçekleşmesini kesinleştirdi.

Müslümanlara yönelik kışkırtıcı açıklama ve yazıları nedeniyle 2002 yılından beri Irkçılıkla Mücadele Merkezi tarafından dava edilen ve yargılanması istenen papaz Samuel, “doğacak her Müslüman çocuğun, Batılılara yönelik bir bomba olduğunu” söyleyerek, tepki çekiyor. Mahkemenin bugünkü oturumuna 100 kadar “taraftarıyla” gelen Özdemir, avukatları aracılığı ile yaptığı açıklamada, kendisini savunmayı sürdüreceğini anlattı.

-PAPAZ SAMUEL’İN GEÇMİŞİ-

Güneydoğu Anadolu bölgesinde, 1942’de doğan Samuel Özdemir, ”Mezopotamyalı” olduğunu, ”babasının, Hazreti İsa’nın dili olan Süryaniceyi konuştuğunu” ve ”Hazreti İsa gibi, hayvanlar arasında, bir ahırda doğduğunu” anlatıyor. Kendisini tanıtırken, ”6 yaşında rüyasında gördüğü meleğin” kendisine, ”Bastonunu al. Hayvanlara ve insanlara çobanlık yap” dediğini söyleyen Samuel Özdemir, 1967 yılında papaz olduğunu, aralarında İstanbul’un da bulunduğu 10 kadar kentte görev yaptığını belirtiyor. Türkiye’de baskı gördüğünü öne süren papaz, Belçika’ya 1975 yılında ”siyasi mülteci” olarak gelerek, Tournai Piskoposluğu’nun himayesine girdi.

Kendisini eleştiren diğer papazlara ”Marksist, alkolik, dinsiz ve kürtaj taraftarı” gibi suçlamalar yönelten papaz, Tournai Piskoposluğu’ndan uzaklaştırıldıktan sonra Charleroi kenti yakınlarındaki Montignies-Sur-Sambre bölgesinde 400 bin avroya bir kilise satın aldı. Irkçı ve aşırı sağcı görüşleri savunarak etrafında bir ”sadıklar grubu” oluşturan papaza karşı adli girişimler 2002 yılında başladı.

Vatikan’a karşı tavır alan, dualarını Latince yapan ve ”Doğan her Müslüman Batı dünyasına yönelik bombadır” diyen Samuel, bazı insanları ”sihirli elleriyle kanserden kurtardığı” iddialarını yaydı. ”Bana saldıran herkes ölür” diyen, konuşmalarında İslam dinini ve Müslümanları hedef alan papaz, yerel gazetelere ilanlar, vererek reklamını yaptı.

Papaz Samuel, Hazreti İsa’yı taklit ederek eşek üzerinde gezdi, kendini sembolik olarak çarmıha gerdirdi ve bunları yaparken gazete ve televizyonları haberdar ederek kendisinden söz ettirdi.

Papazın, insanlardan topladığı ”bağışlarla” büyük paralar kazandığı ileri sürülüyor. Irkçılıkla Mücadele Merkezi’nin dava açmasına rağmen uzun süre adli takibattan kurtulan Papaz Samuel, mahkeme oturumlarına yüzlerce ”taraftar” eşliğinde geliyor ve savunması, 4 ünlü avukat tarafından yapılıyor. Irkçılıkla Mücadele Merkezi, Mons Temyiz Mahkemesi’nin bugünkü kararından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.