’Türk aydını ikiyüzlü’

Çiçek: 301’de aydınların ikiyüzlü olduğunu gördüm

Bakan Çiçek patladı: 301 tartışmasında aydınların ne kadar ikiyüzlü ve omurgasız olduğunu gördüm.

Bu madde düzeltilmesin, demiyorum. Ama ülkemizi bilinçsizce suçluyoruz, ondan sonra dış dünyaya böyle olmadığını ispata çalışıyoruz. Aydınlarımız Avrupa’yı çok idealize ediyor. Avrupa’ya serviste üstümüze yok.”

ŞÖHRETSİZ OLUNCA YOK

“Şöhretli olmayanlar için kimsenin gıkı çıkmaz. Şöhretli için neler yazılır. Özgürlüklerle ilgili bu kadar düzenleme yapan Adalet Bakanı, 301 ile ilgili dünya uygulamalarını hatırlatınca eleştiriliyor. Benim de herkes kadar zekâm var.”

HIRSIZ KABAHATSİZ Mİ?

“301 değişsin, diyenler jüri olsun, dava açılmasına onlar karar versin diyorum, ’Niye bize yıkıyorsun’ deyip kaçıyorlar. Adalet Bakanı mı sıkıntıya girsin? Değişse de dava açılabilir. Yani hırsızın hiç mi kabahati yok?”

Türk aydını ikiyüzlü

“Şöhretli iki kişi için neler yazılır, şöhret sahibi olmayanlar için kimsenin gıkı çıkmaz” diyen Adalet Bakanı, “301. madde tartışmalarında Türk aydınının ne kadar omurgasız olduğunu gördüm” dedi.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Ceza Kanunu’nun 301’inci maddesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunurken Türk aydınını eleştirdi ve “Şöhret sahibi olmayanlar için kimsenin gıkı çıkmaz, şöhretli kişi için neler yazılır. Bu süreçte Türk aydınının ne kadar iki yüzlü ve çoğunun omurgasız olduğunu gördüm” dedi. Çiçek, şu mesajları verdi:

& BÖYLE GÜNDEM YOK: 301’inci madde tartışmaları, ne kadar sığ, ön yargılı, ideolojik, bilgi sahibi olmadan çözüm ürettiğimizin bir göstergesi. İhtilaf olmayan konular ihtilaf gibi gösteriliyor. Örneğin ’Türklük’ yerine ’Türk ulusu kullanılsın’ denildi. Kimse bunu farklı algılamadı ki. ’Cumhuriyet yerine Türkiye Cumhuriyeti kullanılsın’ diyenler oldu. Millet bunu zaten Patagonya Cumhuriyeti diye anlamadı ki. Herkes tribüne oynuyor.

& ÇÖZÜMÜN ADRESİ: Burada iş, ’Neyi, nasıl söylersem eleştiri, nasıl söylersem hakarettir’ sınırında düğümleniyor. Dolayısıyla çözüm yine uygulayıcıların olacak. Minareye ip bağlayıp düzeltmeye çalışalım. Ama madde nasıl yazılırsa yazılsın, önemli olan uygulaması. 301’inci maddeyi değiştirdiniz. Buna rağmen dava açılabilir. O zaman sıkıntıya gireceksiniz. Hırsızın hiç mi kabahati yok? Bu konuda yapılacak düzenleme sonuç vermeyebilir. İki ay sonra aynı noktaya gelinir.

& KENDİMİZİ BİLGİSİZCE SUÇLUYORUZ: ’Bu madde değişmesin, düzeltilmesin’ demiyorum. Ama ülkemizi bilgisizce suçluyoruz. Avrupa’ya servis yapma da üstümüze yok.

& ÖZGÜRLÜKLERDEN YANAYIM: Özgürlükler ile ilgili bu kadar düzenleme yapan Adalet Bakanı, 301’le ilgili dünya uygulamalarını hatırlatınca eleştiriliyor. Benim de herkes kadar zekam var. Elle gelen düğün bayram.

& BATI HUKUKU DA SUÇ SAYIYOR: ’Bu madde Türkiye’nin ayıbıdır’ diyenler oldu. Biz, ’Ayıp değil’ dedik. İtalya’da aynısı, Polonya’da, Almanya’da, Fransa’da, İspanya’da benzerleri var. ’Uygulaması yok’ denildi, örneklerini gösterdik. Önemli olan aşağılama fiilinin suç sayılması. ’301’inci maddeyi kaldırın’ demek ayrı, ’Cezayı indirin’ demek ayrı. Zaten cezanın alt sınırı 6 ay. Hrant Dink cezaevine mi konuldu? Dink veya Orhan Pamuk 301’inci madde olmasaydı, belki 159’dan yargılanacaktı. Ki 159 çok daha hükümler içeriyor.

& AYDINLARA ELEŞTİRİ: Aydınlarımız Avrupa’yı çok idealize ediyor. Örneğin Hollanda’da Türk kökenli üç parlamenter adayı ’Ermeni soykırımı yapılmadı’ dediği için adaylıkları iptal edildi. Fikir özgürlüğü adına başkasının değirmenine su taşıyanlar bu konuda kaç yazı yazdı?