‘Türk Aydinlarinin Türk Milleti’ne Bildirisi’ açiklandi

Basbakan Recep Tayyip Erdogan ile görüsen aydinlarin yayinladigi "Aydinlar Bildirisi"nin ardindan "Türk Aydinlarinin Türk Milletine Bildirisi" yayinlandi.

“Bu belgeyi imzalayan Türk aydinlari olarak asagidaki hususlari, büyük milletimizin dikkatine sunmayi yararli görmekteyiz” diyerek bildiriyi okumaya baslayan Yokus, 7 maddede bildirinin içerigini ifade etti. Bildirinin henüz kamuoyuna genis çapli duyurulmadigini kaydeden Yokus, 8 bin kisinin imzaladigi bildirinin Cumhurbaskani Ahmet Necdet Sezer, Basbakanlik, milletvekilleri, bakanlar kurulu üyeleri ve sivil toplum örgütlerine gönderilecegini dile getirdi. Yokus, bildiri ile ilgili olarak “Bu, siyasi bir hareket degildir. Bildirinin arkasinda herhangi bir neden aranmamali” dedi.

Yokus’un açiklamasinin ardindan katilimcilar da birer konusma yapti. “Cumhuriyet ve devrim tehlikededir” diyen Kazanci, “ABD ve AB koalisyonu Türkiye için bir tehdittir” diye konustu. Özellestirmelerle, kamu kurumlarinin yabancilara peskes çekildigini kaydeden Kazanci, “Türkiye’de mozaik yok, Türk ulusu var” dedi.

Türkiye’nin emperyalist devletlerin kiskaci altina alinmak istendigini ifade eden Savas ise ülke içindeki isbirlikçilerinde çogaldigini dile getirdi ve “Türkiye’nin en önemli meselesi emperyalizm ile mücadeledir” diye konustu. Savas, Kurtulus Savasi’nda Atatürk’ün yaptigi gibi genis bir mücadele cephesine ihtiyaç oldugunu vurgulayarak, bu tür hareketlerin kartopu gibi basladigini ve giderek bir çiga dönüstügünü dile getirdi. Savas, “Bu çig Türkiye’yi içinde bulundugu açmazdan kurtaracaktir” dedi.

Özbek ise sert açiklamasinda, Semdinli olaylarinin ardindan eski Hakkari Valisi Erdogan Gürbüz’ün Tokat Valiligi’ne atanmasina atfen, “Terör örgütünün istegiyle vali degistiren bir yönetim istemiyoruz” dedi. Bolayir ise açiklamasinda, “Türkiye’ kimligi yoktur, Türk kimligi vardir” diyerek kimlik tartismalarina atifta bulundu. AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans Jörg Kretschmer’in son günlerde basinda yer alan açiklamalari ile ilgili olarak konusan Bolayir, ülkede Alevi-Sünni, Kürt-Türk benzeri çatismalar çikarma ülkeyi bölme girisimlerinin varligina degindi.

Hükümet ve destekçilerinin “bu ülkede savas mi var, milli bildiriler yayinlaniyor” dediklerini kaydeden Yassikaya, “Artik savaslar cephelerde yapilmiyor” dedi ve “Asimetrik Savas” halinde bulunuldugunu vurguladi. Bildirinin asimetrik savasin bir parçasi oldugunu dile getiren Yassikaya, “Ne Mutlu Türküm diyebilmek, emperyalizme vurulmus bir tokattir. Ne Mutlu Türküm diyebilmek, Allah var ve O’na ortak kosmuyoruz diyebilmektir. Ne Mutlu Türküm diyebilmek, bu cografyada Türkü yok saydiginiz sürece hepinizin yok olmasi demektir” diye konustu.

Yokus, “Aydinlar Bildirisi” yayinlayarak, Basbakan Recep Tayyip Erdogan ile görüsen aydin grubuna alternatif olup olmadiklari ile ilgili bir soru üzerine, son 3 yildir yasanan gelismelerden rahatsiz olduklarini ve kesinlikle herhangi bir gruba alternatif olma düsüncelerinin olmadigini kaydetti.

Adalet Agaoglu (yazar), Orhan Pamuk (yazar), Mehmet Bekaroglu (Eski Saadet Partisi milletvekili), Ercan Karakas (Sosyal Demokrasi Vakfi Baskani), Jale Parla (ögretim üyesi), Baskin Oran (ögretim üyesi), Ali Nesin (ögretim üyesi), ve Yücel Sayman’in da (avukat) aralarinda bulundugu 200’e yakin kisi ‘Aydinlar Bildirisi’ni yayinlamisti. Aydinlar heyeti ile Erdogan bir görüsme gerçeklestirmisti. “Aydinlar Bildirisi’nde”, PKK’dan silahli eylemlerine derhal son vermesi, hükümetten de kalici barisin saglanmasi için yasal düzenlemeler yapmasi isteniyordu.

SÖZKONUSU BILDIRI

Yokus’un okudugu bildirinin içerigi ise söyle: “Devletimizin kurulus ilkeleri, Anayasamizin degistirilmesi dahi teklif edilemez baslangiç maddelerinde belirtilmistir. Bunlar tek bayrak, tek baskent, tek dil, tek milli mars, tek millet, tek vatan ve devlettir. Her Türk vatandasinin bu temel ilkelere saygili davranmasi esas olmalidir. Bu bakimdan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin üniter yapisi korunmali, ülke bütünlügünü ve bölünmezligini zedeleyecek her türlü davranistan kaçinilmalidir.

Dis güçlerin ve onlarin içindeki uzantilarinin ülkemiz üzerindeki hesaplarini bozacak azimli bir milli uyanisa ve dayanismaya; Türkiye’nin bagimsiz, egemen, güçlü ve haysiyetli devlet oldugunu gösterecek kararli bir durusa ihtiyacimiz vardir.

Teröre karsi mücadelede kesin bir irade gösterilmeli, bu mücadeleyi zarara ugratacak beyan ve açiklamalardan

kaçinilmalidir. Milli kaynaklarimizin ve kuruluslarimizin, özellestirme adi altinda yabancilastirilmasi gayretlerine son verilmelidir. Türkiye için faydali olmadigi görülen ve dis ticarette hareket imkanimizi sinirlayan ekonomik anlasmalar geçersiz kilinmalidir.

Ülkemizin ve milletimizin gerçekleri ile uyusmayan hukuki düzenlemelerin toplum vicdanini yaralayan hükümleri uygulamadan kaldirilmalidir. Egitim hayatinda, Türk gençlerinin ve çocuklarinin vatanlarina, milletlerine, milli degerlerine ve kültürlerine bagli, yüksek standartta ve çagdas anlayisa sahip nesiller olarak yetismelerini saglayici düzenlemeler yapilmalidir

Yukadira belirtilen hususlarda gösterilecek ihmal ve gecikmelerin, milletimiz, ülkemiz ve milli bütünlügümüz açisindan ciddi tehlikeler doguracagi inancindayiz. Bu inancimizi yüce milletimizle paylasmak geregini duymaktayiz.”